Dlatego warto zastanowić się nad wpłatą na IKZE. Teraz odniesiesz podwójną korzyść

Redakcja INNPoland
16 grudnia 2024, 10:42 • 1 minuta czytania
Koniec roku to czas podsumowań i planów, również finansowych. Właśnie teraz warto rozważyć wpłatę na IKZE. Oprócz oszczędności na emeryturę zyskujesz realną i wysoką ulgę podatkową. Jak to zrobić i ile można na tym oszczędzić, mówi nam Julia Dyduch, dyrektor do spraw programów emerytalno-oszczędnościowych w TFI PZU.
Julia Dyduch z TFI PZU mówi o korzyściach płynących z założenia IKZE w TFI PZU Fot. INNPoland.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Porozmawiajmy o przyszłości finansowej Polaków i jednym z ciekawych rozwiązań, jakim jest IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Pani Julio: jak wielu Polaków decyduje się na odkładanie na przyszłość finansową poprzez produkty emerytalne. Jak wygląda popularność IKZE na tle innych rozwiązań takich jak chociażby PPK czy OFE?

Na szczęście coraz więcej Polaków decyduje się na skorzystanie z dedykowanych produktów emerytalnych. Zgodnie z danymi KNF na koniec poprzedniego roku 2023 już ponad 515 tysięcy osób korzysta w Polsce z IKZE. Oczywiście jest to mniej niż w porównaniu na przykład do pracowniczych planów kapitałowych, no ale należy pamiętać, że w PPK mamy dopłaty od pracodawcy, dopłaty od państwa, a IKZE to nasze prywatne własne dobrowolne wpłaty.

Czym IKZE się jeszcze wyróżnia? Jakie ono korzyści daje oszczędzającym?

IKZE ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze daje nam możliwość odliczenia wpłat na IKZE w naszym rocznym rozliczeniu podatkowym. Jest to korzyść realna, namacalna i taka, którą uzyskujemy bardzo szybko, bo już w kolejnym roku. Po drugie, to produkt indywidualny, prywatny, co oznacza, że środki są dziedziczone, że możemy z nich skorzystać właściwie w dowolnym momencie, chociaż oczywiście podstawą, ideą oszczędzania w IKZE jest ten wiek, w którym nie będziemy już otrzymywać dochodów z innych źródeł, czyli wiek emerytalny.

Czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, zakłada się łatwo czy trudno? Czy ono wymaga jakiejś formalności, jakiegoś wysiłku ze strony osoby, która chce w ten sposób oszczędzać pieniądze?

Założenie konta emerytalnego IKZE, powiedziałabym, że jest banalnie proste, szczególnie w TFI PZU, dzięki platformie internetowej InPZU. Możemy to zrobić w kilka minut bez wychodzenia z domu, a cała dalsza obsługa również jest online.

O IKZE najczęściej mówi się właśnie pod koniec roku. Dlaczego właśnie teraz?

Wynika to wprost z przepisów i z ulgi podatkowej, o której wspominałam. Czyli to, co wpłacimy jeszcze w tym roku, do końca grudnia, możemy rozliczyć w naszym przyszłym rozliczeniu podatkowym. Wszystkie wpłaty w kolejnym roku będziemy mogli rozliczyć dopiero w roku 2026. Także teraz jest ostatni moment, jeśli chcemy skorzystać z ulgi wiosną 2025.

Pani Julio, a czy IKZE wymaga ode mnie na przykład, czy od osoby, która chce oszczędzać jakiejś systematyczności? No bo wiadomo, czasami ktoś ma nadmiar gotówki, czasami trochę mniej. Czy nie potknie się gdzieś na jakichś wpłatach?

Nie. Możemy wpłacać na IKZE kwoty w dowolnej wysokości i w dowolnym czasie. Nie wymaga to od nas regularności ani systematyczności. Natomiast w długoterminowym oszczędzaniu ta systematyczność pewnie jest wskazana. No i też pozwala nam efektywniej budować kapitał emerytalny.

I mam jeszcze takie pytanie. Jak to IKZE w ogóle działa? W jakie fundusze  można inwestować? Jak to się dzieje w IKZE w przypadku TFI PZU?

IKZE w TFI PZU jest produktem inwestycyjnym, w którym nasz klient, uczestnik, ma do wyboru 22 różne fundusze inwestycyjne, zdywersyfikowane geograficznie i jeśli chodzi o klasy aktywów. Może się to wszystko wydawać skomplikowane, szczególnie dla osób, które nie interesują się specjalnie rynkiem kapitałowym czy inwestycjami. Ale tak nie jest, ponieważ posiadamy również fundusze cyklu życia, których mechanizm zawiera w sobie pewną automatyczność. To znaczy te fundusze dostosowują się ich polityka inwestycyjna do naszego wieku. Im jesteśmy starsi i mamy już bliższy ten czas do wypłaty środków, tym ryzyko jest niższe. To są fundusze dla każdego, szczególnie dla osób, które chcą zacząć oszczędzanie, a jednocześnie nie czują się pewnie w tematach inwestycyjnych. 

No tak, w świecie finansów, akcji i tak dalej...

Tak, to mechanizm, wbudowany mechanizm tych funduszy pozwala na oszczędzanie poprzez inwestycje również osobom niedoświadczonym na tym rynku.

Czyli podsumowując, IKZE to jest naprawdę bardzo ciekawe i elastyczne narzędzie, które pozwala nie tylko oszczędzać, ale i korzystać z ulg podatkowych.

Tak, i te ulgi podatkowe mają swój konkretny wymiar finansowy. Dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę taka ulga może wynieść nawet 3 tysiące złotych, a dla osób samo zatrudnionych ponad 4,5 tysiące. 

A niech mi Pani powie, jakie są największe zalety IKZE właśnie w TFI PZU?

Poza zaletami, którymi niewątpliwie są prosta intuicyjna obsługa poprzez portal inPZU oraz szeroka gama funduszy, zarówno dla osób zaawansowanych inwestycyjnie, jak i dla tych początkujących, na pewno warto wspomnieć, że IKE i IKZE w TFI PZU zostały kolejny rok z rzędu uznane za najlepsze tego typu produkty na rynku wśród towarzystw funduszy inwestycyjnych. Myślę, że to potwierdza naszą jakość i poziom, który oferujemy.

I to jest świetna wiadomość. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję i serdecznie zachęcam wszystkich do zainteresowania się tematem IKZE.