Las wiatraków w lesie. Nowy projekt Lasów Państwowych budzi kontrowersje

Wiktor Knowski
13 stycznia 2025, 14:36 • 1 minuta czytania
Lasy Państwowe zamierzają zainstalować sieć turbin wiatrowych o wysokości 250 metrów każda. Choć projekt ma wspierać transformację energetyczną kraju i zostać przeprowadzony z dochowaniem wszelkich zasad ochrony przyrody, spotyka się z głosami krytyki. 
"Turbiny wiatrowe są coraz częściej instalowane w lasach, co może prowadzić do konfliktów między wysiłkami na rzecz łagodzenia zmiany klimatu a ochroną przyrody." Fot.: Eryk Stawinski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Te gigantyczne konstrukcje mają działać wysoko ponad koronami drzew. Każdy z wiatraków będzie miał moc 6-7 MW, a dolna końcówka łopat wirnika będzie obracać się 50 metrów ponad drzewami. 


"Technologia przeciwdziałania kolizjom z ptakami"

Projekt, który ma wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce, według Lasów Państwowych ma przynieść minimalne szkody lokalnej przyrodzie. Turbiny nie wymagają w końcu dużej powierzchni i mogą powstać na działkach o powierzchni 50 na 60 metrów. 

Do tego będą one wyposażone w najnowocześniejszą technologię przeciwdziałania kolizjom z ptakami i nietoperzami. Mają one odstraszać latające zwierzęta za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych, a nawet wyłączać turbinę w momencie, kiedy znajdą się one w strefie bezpośredniego ryzyka. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/210440,warszawskie-autobusy-z-rosyjskim-partnerem-znalezli-sposob-na-sankcje

Turbiny wiatrowe będą również wyposażone w najnowocześniejszy system ochrony przeciwpożarowej, w tym system samogaszenia i sygnalizacji pożarów. 

"W celu transportu elementów wiatraków maksymalnie wykorzystane zostaną już istniejące lub planowane drogi leśne i przeciwpożarowe" – zapewniają Lasy Państwowe – "Drogi te posłużą później jako drogi serwisowe i uzyskają status dróg przeciwpożarowych. Po zakończeniu inwestycji (okres dzierżawy dla inwestycji pilotażowych wynosi 30 lat) teren będzie mógł zostać zalesiony".

Walka ze zmianami klimatu vs ochrona przyrody

Projekt wchodzi obecnie w fazę testów, które będą prowadzone w trzech nadleśnictwach. W każdym z nich powstanie 10 wiatraków. Już teraz spotyka się jednak z głosami krytyki. Te dotyczą przede wszystkim ochrony przyrody na terenach należących do Lasów Państwowych. 

"Turbiny wiatrowe są coraz częściej instalowane w lasach, co może prowadzić do konfliktów między wysiłkami na rzecz łagodzenia zmiany klimatu a ochroną przyrody" – stwierdza Andrzej Talarczyk, Przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody Polskiego Towarzystwa Leśnego. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/210428,szukasz-pracy-polska-stacja-antarktyczna-otwiera-rekrutacje

Według niego podobne projekty stanowią zagrożenie dla ekosystemów leśnych. Tak dalece posunięta ingerencja w siedliska przyrodnicze ma m.in. prowadzić do wypierania pospolitych ptaków leśnych, wywołując efekt odstraszający w promieniu nawet 5 km od turbiny

Farmy energii wiatrowej to przy tym zaledwie część projektu "Lasy Energii". Ten zakłada również rozszerzenie floty samochodów elektrycznych należących do Lasów Państwowych z 80 do 200 pojazdów oraz postawienie 400 ładowarek samochodowych.