To nowi liderzy drożyzny w sklepach. Te produkty najbardziej obciążają portfel
Za produkty z kategorii chemii gospodarczej płacimy o 10,3 proc. więcej. Dopłacamy także do produktów tłuszczowych, których ceny wzrosły o 8,8 proc., a z kolei ceny warzyw poszły w górę o 8,6 proc. Te trzy kategorie stanęły na czele rankingu drożyzny i obserwatorzy rynku wskazują, co konkretnie może nadal drożeć w najbliższych miesiącach.
Jak zmieniły się ceny w sklepach
Raport "Indeks Cen w Sklepach Detalicznych" obejmuje oferty sklepowe w ubiegłym roku i porównuje je do poprzedniego. W grudniu 2024 r. na szczycie rankingu drożyzny znalazły się towary z kategorii chemii gospodarczej, produktów tłuszczowych i warzywa. W tym miesiącu ogólny skok cen na rynku wyniósł 5,6 proc. rok do roku (rdr).
Przed świętami z reguły obserwujemy większą zmienność cen, co sprawia, że rośnie amplituda wahań cenowych pomiędzy kategoriami. Zmniejszenie różnicy, jeśli chodzi o górną wartość pomiaru w grudniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wynika z ustabilizowania się cen warzyw, które w listopadzie 2024 r. wzrosły aż o 16,6 proc. rdr
Polacy kupują masowo środki czyszczące
Analitycy rankowi komentują, że ceny jeszcze będą rosnąć, szczególnie za chemię.
Przede wszystkim zawsze płacimy więcej za produkty chemii gospodarczej przed różnymi świętami, gdy mamy czas zabrać się za domowe porządki. W tym roku wchodzą w życie również nowe regulacje w zakresie ochrony środowiska, więc należy spodziewać się większych cen, wynikających z dodatkowych kosztów producenta za m.in. opakowania i surowce.
Rekordowe ceny masła i nie tylko
Chociaż ceny masła są wyliczane wśród największych wzrostów sklepowych produktów (przekraczając 30 proc.), szersza kategoria produktów tłuszczowych jest "ledwo" na drugim miejscu królów drożyzny. Ranking objął m.in. masło, margarynę i olej, ze średnim wzrostem cen na poziomie 8,8 proc. rdr.
Eksperci wskazują, że oprócz wysokich cen masła sporo podrożały również oleje roślinne. Ze względu na światowy spadek produkcji oleju słonecznikowego i rzepakowego, należy przygotować się, że ich cena może wzrosnąć w najbliższych miesiącach.
Droższe warzywa i inne produkty
Na trzeciej pozycji w całym rankingu znalazły się warzywa ze średnim wzrostem cen na poziomie 8,6 proc. rdr. Na miejsce czwarte trafiły słodycze i desery ze wzrostem cen na poziomie 8,4 proc. rdr. Presja wynikająca z cen surowców, jak kakao, może prowadzić wciąż do wzrostów.
Na miejscu piątym zestawienia wylądowały owoce, ze średnim wzrostem rdr. na poziomie 8,2 proc. Nabiał zajmuje dopiero szóstą pozycją, chociaż mówi się już o alarmującym wzroście cen jajek. W grudniu 2024 roku ceny wzrosły o 8,1 proc. rdr. a komentarze ekspertów wskazują, że wzrost będzie trwał, przede wszystkim z powodu większych kosztów energii i pasz dla zwierząt.