Dotacje na horyzoncie
Alicja Grzegorzek
30 marca 2015, 14:36·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 marca 2015, 14:36Polskie firmy świetnie opanowały zdobywanie dotacji unijnych z programów krajowych. Na działania bardziej i mniej praktyczne, na własny rozwój i na to, w co wierzą, że ma sens. Aplikowanie i otrzymywanie grantu stało się popularne.
Zdecydowanie gorzej wypadają przedsiębiorcy w programach brukselskich. Ostatnio można coraz więcej usłyszeć (szczególnie w kontekście słabych wyników) o Horyzoncie 2020 i Instrumencie dla MŚP. Te dwie nazwy często są używane zamiennie, co może wzbudzać sporo wątpliwości. A więc wyjaśnijmy o co chodzi w dotacjach z Brukseli.
Dotacje z Brukseli
Programy, w których można pozyskać dofinansowanie z Brukseli, są kierowane do wszystkich krajów członkowskich oraz wybranych krajów stowarzyszonych z UE. W odróżnieniu od programów krajowych o dotację może ubiegać się podmiot z każdego z tych państw, jeśli oczywiście spełnia wymagania wybranego programu. Wniosek o dofinansowanie (przygotowany w całości w języku angielskim) składa się bezpośrednio do Brukseli. Jest tam oceniany przez niezależnych ekspertów, konkurując z projektami z innych krajów.
Horyzont 2020
Horyzont 2020, często nazywany w skrócie H2020, jest największym programem dofinansowania innowacyjnych rozwiązań w historii Unii Europejskiej. Program wszedł w życie na początku 2014 roku i będzie aktywny do 2020 roku. Jest kontynuacją dotychczasowych funduszy wspierających badania naukowe i innowacje: program ramowy w zakresie badań naukowych (7PR), działania na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) oraz dofinansowania Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).
Na Horyzont składa się wiele mniejszych programów skierowanych do różnych podmiotów: naukowców, uczelni, konsorcjów, dużych firm lub małych i średnich przedsiębiorstw. Przykładowymi programami wspierającymi rozwój tych ostatnich są Instrument dla MŚP (SME Instrument) oraz Szybka Ścieżka do Innowacji (Fast Track to Innovation).
Instrument dla MŚP
Instrument dla MŚP jest jedną z części Horyzontu finansującą innowacyjne projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Celem programu jest wzmocnienie innowcyjności europejskich firm i pomoc w szybszym wprowadzeniu innowacji na rynek. W czasie 7 lat trwania instrumentu firmy mogą zdobyć łącznie 3 miliardy euro. Dotacje są przyznawane projektom w ramach dwóch faz finansowania, a wnioski można składać kilka razy do roku. Firma może zdecydować się na włączenie partnerów biznesowych do konsorcjum i/lub zlecić część pracy wyspecjalizowanym jednostkom badawczo-rozwojowym.
W kolejnych postach omówimy szczegółowo Instrument dla MŚP, jego zalety i wymagania. Podpowiemy na co warto zwrócić pisząc wniosek oraz przeanalizujemy dotychczasowe wyniki.