Często pojawia się pytanie dla jakich firm jest dedykowany Instrument dla MŚP w ramach Horyzontu 2020. Prosta odpowiedź „dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw” nie wyjaśnia wszystkiego. Poniżej wyjaśnimy, co ma na myśli Komisja Europejska, mówiąc o MŚP i innowacyjności
Podstawowymi czynnikami decydującymi czy firma może być uznana za MŚP są liczba pracowników oraz roczny obrót. Przedsiębiorstwo może zatrudniać do 250 pracowników oraz osiągnąć maksymalny obrót do 50 mln euro.
Tutaj sytuacja nieco się komplikuje. Innowacyjny często jest rozumiany w Polsce jako nowy dla danej firmy. Jednak w przypadku Instrumentu nie możemy patrzeć tylko lokalnie. Rozważając, czy projekt będzie miał szanse w tym programie, warto spojrzeć z szerszej perspektywy.
Innowacyjny pomysł musi spełniać poniższe punkty.
1. Innowacja jest na skalę europejską
Co oznacza, że żadna firma nie wprowadziła jeszcze tego rozwiązania w Europie. Warto przeprowadzić staranny research konkurencji, nie tylko w kraju, ale także za granicą. Dzięki temu będziemy spokojniejsi składając wniosek. Dodatkowo pokazując, że przeanalizowaliśmy otoczenie zaprezentujemy się jako solidna firma, trzymająca rękę na pulsie.
2. Innowacja jest przełomowa (disruptive)
Przełomowa innowacja ma znaczący wpływ na rynek i działające na nim firmy. Główne znaczenie ma tutaj nie tyle aspekt nowości rozwiązania, co skutki jego wprowadzenia. Przełomowa innowacja powinna sprawić, że wcześniejsze rozwiązania w danej dziedzinie zostaną zastąpione nowym rozwiązaniem. Dobrym przykładem może być wprowadzenie płyt CD, które wyparły kasety magnetofonowe.
3. Projekt jest w fazie rozwojowej
Projekt nie osiągnął pełnej dojrzałości – nie jest skończonym produktem, który jest dostępny w regularnej sprzedaży. Wciąż znajduje się na etapie testów, przeobraża się, rozwija. Dodatkowo powinien również pozytywnie wpłynąć na rozwój całej firmy.
4. Jest realne zapotrzebowanie na tę innowację
KE ocenia w pewnym sensie użyteczność innowacji. Projekt nie może być innowacją dla samej innowacji, tylko musi być faktycznie potrzebny na rynku i rozwiązywać konkretny problem. Należy sprawdzić czy na tego typu działanie będzie popyt.
5. Innowacja osiągnęła poziom gotowości technologicznej TRL 6 lub wyższy
Poziomy gotowości technologicznej to sposób opisu dojrzałości technologii. Sposób ten służy do porównania stopnia zaawansowania prac nad różnymi technologiami.
Poziom 6 definiuje, że technologia została zademonstrowana w środowisku zbliżonym do rzeczywistego. Oznacza to, że zostały przeprowadzone wstępne działania w celu potwierdzenia wykonalności projektu. Projekt został przetestowany w środowisku zbliżonym do naturalnego. Wszystko wskazuje na to, że końcowy produkt jest możliwy do stworzenia i będzie spełniał swoje zadania.
Wszystkie poziomy omówimy szczegółowo w kolejnym poście.
6. Innowacja musi wpisywać się w tematykę Instrumentu
Co dwa lata Komisja Europejska wyznacza tematy priorytetowe dla rozwoju innowacji w Europie. Żeby pozyskać dofinansowanie, projekt musi wpisywać się w ogłoszoną tematykę. Każdy wniosek do Instrumentu jest zgłaszany w konkretnym temacie. W kolejnych postach przejdziemy przez aktualnie obowiązujące.