O autorze
Przekuwanie wizji w projekt – tym się dotychczas zajmowałem. Skuteczność to jedna z moich głównych zalet. Do tej pory pomogliśmy wystartować projektom z obszaru B+R i innowacji o łącznej wartości ponad 120 milionów złotych. Zdarza mi się projekty także oceniać, ponadto brałem udział w kilkudziesięciu procesach analizy opłacalności biznesowej wyników projektów, najczęściej technologii, tworzenia strategii ich urynkowienia, wycen.

Unikalna szansa kooperacji zarówno ze środowiskiem naukowym, biznesowym, inwestorskim jak i urzędniczym umożliwia poznanie bardzo zróżnicowanego, jak się okazuje, podejścia do innowacji. Pomimo, iż przedstawicielom każdej z tej grup przyświeca często ten sam cel, tj. wzrost innowacyjności, wciąż moim zdaniem, w większości nie potrafią się oni zdobyć na „elastyczność” narzucając innym swoją wizję kreowania ekosystemu innowacji. Brak zrozumienia wzajemnych potrzeb, jest według mojej opinii, jedną z głównych przyczyn dlaczego takie kraje jak Estonia czy Słowenia mogą a my wciąż jeszcze nie.
Stąd też, bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w projekcie innpoland.pl, gdzie za pośrednictwem Bloga będę próbował odnieść się do różnych aspektów związanych z kreowaniem i wdrażaniem innowacji. Postaram się w pewnym sensie pośredniczyć w przedstawieniu podejścia do innowacyjności wskazanych grup uczestników tworzącego się w Polsce ekosystemu innowacji, a w szczególności, ich oczekiwań względem siebie.

Zapraszam do dyskusji!

Pierwsze 34 firmy na szybkiej ścieżce do innowacyjności – czy osiągną metę?

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło listę pierwszych beneficjentów konkursu 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” („Szybka ścieżka”). Dofinansowanie otrzymały 34 firmy na łączną kwotę 178 mln zł, co stanowi niemal 1/8 przeznaczonej alokacji (1,6 mld zł – konkurs trwa do końca roku). W pierwszym (majowym) naborze konkursu wzięło udział 179 firm, współczynnik sukcesu wyniósł zatem 19%.


Aby zakwalifikować się do ostatniego etapu konkursowego (spotkanie z komisją ekspercką) – należało uzyskać min. 12 pkt, co oznacza iż biorąc pod uwagę, że każdy z wniosków zakłada wdrożenie również na rynku polskim (gwarantowane 2 pkt) – w pozostałych trzech punktowanych kategoriach trzeba uzyskać sumarycznie więcej o jeden punkt niż wynika to ze wskazane w kryteriach oceny minimum do wypełnienia w każdym z kryteriów (3 z 5 pkt). Ocenie punktowej podlega nowość rezultatów projektu (innowacyjność), zapotrzebowanie rynkowe oraz opłacalność projektu.


Kryteria oceny nie narzucają oceniającym punktacji np. (5 pkt za innowację w skali świata a 2 za innowację w skali Polski), w przypadku szybkiej ścieżki mają oni większą swobodę we wskazywaniu projektów, które ich zdaniem odznaczają się największym potencjałem wdrożeniowym, bo właśnie gotowością wdrożeniową powinny charakteryzować się rezultaty osiągnięte w ramach planowanych prac badawczo-rozwojowych.

Gruszki na wierzbie?

Czy tak będzie – zobaczymy…, plany wnioskodawców są na pewno ambitne gdyż od przewidywanej opłacalności projektu zależy w dużej mierze szansa powodzenia wniosku. Nie określono minimalnego pułapu zysku, który należy wykazać we wniosku o dofinansowanie w celu uzyskania wymaganej liczby punktów, liczy się indywidualne podejście eksperta do oceny każdego projektu, który powinien uwzględnić specyfikę branży, rynku oraz przyjętych założeń.Twitter @dabkowskiB

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu