Jedno z ostatnich wydarzeń, w którym brałam udział – połączenie światłowodem województwa lubelskiego i podlaskiego – skłoniło mnie do refleksji, jak dynamiczne zmiany są naszym udziałem. Mam na myśli zmiany co do poziomu oczekiwań wobec technologii, które nas otaczają i mają nam służyć.
Kiedy przygotowywany był projekt Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej w pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim podstawowa wątpliwość dotyczyła w ogóle potrzeby inwestowania w szybki Internet. Wówczas standardem było jeszcze 2 Mb/s. Dziś nikt takich wątpliwości nie ma, a dawny standard nikogo nie satysfakcjonuje. Dzisiejsze standardy to 30 Mb/s +.
Wracając do Polski Wschodniej, jakkolwiek pewno większość ruchu w Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej będą generować sami mieszkańcy, to wg mnie najbardziej ta sieć przyda się gospodarce tych województw. W tej chwili nie zawsze zdajemy sobie sprawę - poza samymi przedsiębiorcami- jaką barierę w rozwoju firmy stanowi brak stałego szybkiego łącza. Dotyczy to zarówno sektora usług np. turystycznych chociażby na Warmii i Mazurach, jak i przedsiębiorstw technologicznych np. na Podkarpaciu. Wiem, że Warmia i Mazury to nie tylko turystyka, to tylko przykład :). Skądinąd Internet nie tylko przyczyni się do zmiany stereotypowego postrzegania świata, ale co o wiele ważniejsze dla polskiej gospodarki do rozwoju nowych specjalizacji regionów.
Całe przedsięwzięcie Sieci Szerokopasmowej w Polsce Wschodniej, największy tego typu projekt ostatnich lat w Europie - zmierza szczęśliwie do zakończenia. Do tej wysokiej klasy sieci teleinformatycznej za chwilę zaczną przyłączać się przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy poprowadzą Internet już bezpośrednio do domów i przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej. Luka inwestycyjna w projektach ostatniej mili będzie mogła zostać uzupełniona wsparciem unijnym z Programu Polska Cyfrowa 2014-20.
Stały dostęp do danych, szybkość przekazywania informacji i kontakt ze światem w jakości HD będzie standardem nie tylko mieszkańców większych miast. Sieć Polski Wschodniej dotrze do końca tego roku ze swoimi węzłami do większości gmin i docelowo będzie wykorzystywana przez przynajmniej 1 mln mieszkańców, którzy dotychczas nie mieli możliwości skorzystania z szybkiego Internetu.