O autorze
Partner w Deloitte, kieruje zespołami Innovation Consulting oraz R&D and Governement Incentives w Polsce, członek Zarządu AmCham w Polsce. Ekspert w dziedzinie zarządzania procesami B+R oraz strategii innowacyjności, z 17 letnim doświadczeniem doradczym w Polsce i Europie Środkowej. Specjalista w dziedzinie zarządzania programami pomocowymi dla przedsiębiorstw, umacniającymi konkurencyjność (fundusze UE). Wspiera firmy w optymalizacji kosztów realizacji projektów badawczo rozwojowych poprzez wykorzystanie zachęt podatkowych i dotacji (w tym z UE). Jest aktywnym uczestnikiem debaty na temat zmiany systemu zachęt podatkowych wspierających działalność B+R w Polsce

Planuj jak strateg. Myśl jak pirat

Kiedy w 1869 roku Dmitrij Mendelejew stworzył okresowy układ pierwiastków, na świecie znano już 65 pierwiastków chemicznych, ale nikt nie wiedział jak się łączą, czy i jak je poustawiać, jaką im nadać kolejność. Mendelejew rozumiał tę potrzebę i poszukiwał wśród nich jakichś prawidłowości. Choćby po to, by ułatwić przewidywanie właściwości tych pierwiastków, których jeszcze nie odkryto, a których istnienie podejrzewał. Stworzony przez niego okresowy układ pierwiastków, nawet w tym pierwszym, niepełnym kształcie, był przełomowy, bo nie tylko wyjaśniał świat, ale także tworzył podwaliny pod kolejne odkrycia i przyspieszał postęp w naukach chemicznych w ciągu kolejnych stuleci.


Dobrze przemyślany model ułatwia postęp i wspiera powstawanie innowacji. To właśnie kierowało Larrym Keeley’em, współzałożycielem firmy konsultingowej Doblin (obecnie część Deloitte), który przez ostatnie 30 lat systematycznie analizował tysiące firm – od Forda do Toyoty, przez Zappos, Cirque du Soleil, Gilette czy AirBnb — żeby lepiej zrozumieć istotę i mechanizmy innowacji. Odkryć jak poszczególne elementy współdziałają i wpływają na siebie.


Efektem pracy jego zespołu jest "Dziesięć Typów Innowacji " - Ten Types of Innovation, które oferują jeden z najbardziej konkretnych modeli do wspierania innowacji. Taki trochę układ okresowy. Na podstawie 2000 udanych wdrożeń, przygotowano koncepcję dziesięciu typów innowacji, razem z ponad setką konkretnych innowacyjnych taktyk, które firmom chcącym wprowadzić innowacje na stałe pomagają zorganizować sprzyjający ekosystem. Podejście przedstawione przez te dziesięć typów sprawia, że proces powstawania innowacji staje się łatwiejszy, mniej ryzykowny, bardziej wiarygodny i powtarzalny. Poszczególne elementy modelu można mieszać ze sobą i wybierać to, co nam jest potrzebne najbardziej. Korzystać z nich jak z klocków Lego do budowania dobrych, zmieniających firmy na lepsze, rozwiązań.


Większość firm utożsamia innowacje z rozwojem nowych produktów. Ale tworzenie nowych produktów jest tylko jednym z dziesięciu typów innowacji, a stosowane w odosobnieniu, zapewnia najmniejszy zwrot. Do wyboru są jeszcze innowacje w modelu osiągania zysku (jak firma zarabia), sieci (jak łączy się z otoczeniem), strukturze (jak organizuje ludzi i zasoby), zaangażowaniu w relacje z klientem czy kanałach sprzedaży czy promocji. Jeżeli skupiamy się na jednym rodzaju innowacji, omijamy wiele możliwości i ograniczamy szanse na powodzenie. Jeśli spojrzeć na niektóre z przełomowych innowacji, można zdać sobie sprawę, że było to więcej niż gloryfikowany moment olśnienia, a raczej efekt zdyscyplinowanego działania na kilku polach i typach innowacji.


Koncepcja „Dziesięciu Typów Innowacji” nadaje strukturę i dyscyplinę dziedzinie, którą wiele organizacji nadal traktuje jak tajemniczą sztukę. Jednocześnie pozostawia wolność i zachęca do nieokiełznanej kreatywności. Planuj jak strateg, myśl jak pirat – nieposkromiony, tworzący coś z niczego, uparty, zaangażowany i niekonwencjonalny. Ze zwrotnym, szybkim jak błyskawica statkiem. Dobrze przygotowany zaskoczysz i pokonasz nawet większego, silniejszego i lepiej wyposażonego i przeciwnika. W sam raz na noworoczne postanowienie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Co się dzieje w Hucie Częstochowa? Polski inwestor blisko dzierżawy, ale finału nie ma
0 0Spytali przedsiębiorców z bastionów PiS o obietnice wyborcze partii. "Dramat i totalna porażka"

ATAK W ARABII SAUDYJSKIEJ

0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe