Szczypta brytyjsko-polskiej pasji
Martin Oxley
23 listopada 2014, 19:32·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 listopada 2014, 19:32Wielka Brytania i Polska mają ze sobą wiele wspólnego - ambicję, odwagę i nastawienie w stylu “rusz się i do przodu”. Może właśnie dlatego w ostatnich 10 latach byliśmy świadkami gwałtownego rozwoju relacji gospodarczych brytyjsko -polskich.
W tym czasie całkowita wartość naszej bilateralnej wymiany handlowej wyniosła 80 miliardów funtów. Z tego polski eksport do Wielkiej Brytanii to ponad 50 miliardów funtów ! Całkowita wartość brytyjskiego eksportu do Polski przekroczyła 30 miliardów funtów. Dziś Wielka Brytania jest szóstym co do wielkości partnerem handlowym Polski. Polska z kolei plasuje się w pierwszej dziesiątce krajów, których obywatele zakładają firmy w Wielkiej Brytanii – w tym rankingu obejmującym 155 krajów Polska jest na szóstej pozycji: w ciągu ostatnich 10 lat ponad 21 000 Polaków założyło w Wielkiej Brytanii prawie 22 000 firm, co oznacza ze liczba polskich firm działających w Wielkiej Brytanii to już ponad 40 000. Niezły wynik!
Brytyjskie firmy w Polsce
To właśnie Polska stała się katalizatorem wzrostu aktywności brytyjskiej w Europie Środkowej. Wiele ważnych sektorów w Polsce powitało firmy brytyjskie z otwartymi rękoma. Tesco jest wiodącą międzynarodową siecią handlową w Polsce – do polskiego handlu wnieśliśmy innowacje, a Polska współpracuje z Tesco jako jednym z wiodących eksporterów polskich produktów w globalnym łańcuchu dostaw tej sieci. Kingfisher to jeden z liderów sektora marketów budowlanych. Coraz częściej spotykamy również w polskich centrach handlowych sieć Marks & Spencer. Brytyjskie Costa and Café Nero to przykłady rosnącej popularności brytyjskiego jedzenia (które promujemy w kampanii Food is GREAT), natomiast Astra Zeneca i GSK są czołowymi graczami w polskim sektorze innowacyjnych leków – znajdują się w pierwszej dziesiątce firm tego sektora i są liderami polskiego eksportu w tym zakresie. Partnerstwo pomiędzy BUPA i Luxmedem przeciera szlaki w obszarze innowacyjnych usług z zakresu podstawowej opieki medycznej. Odgrywamy istotną rolę w rozwoju polskiej infrastruktury kolejowej i drogowej – głównym graczem na tym polu jest Mott Macdonald. Jesteśmy dumni z tego, że Rolls Royce dostarcza silniki dla nowoczesnej floty Dreamlinerów LOT-u i dla wyprodukowanych w Polsce pociągów obsługujących regionalne połączenia kolejowe w Niemczech. Z kolei Sir Brian Souter ze swoją innowacyjną siecią Polski Bus łączy główne miasta Polski, a także Europy.
Biznes is GREAT
Polska i inne kraje regionu w ciągu ostatnich 10 lat odgrywały istotną rolę w rozwijaniu naszych relacji gospodarczych i tak samo będzie w kolejnej dekadzie.! Z myślą o wsparciu ekspansji firm brytyjskich w tym ekscytującym regionie otworzyliśmy 6 innowacyjnych centrów handlowych działających pod hasłem Biznes jest GREAT. Funkcjonują one w Republice Czeskiej, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii, na Słowacji i w Słowenii. Warszawskie Brytyjsko-Polskie Centrum Biznesu to wiodąca w świecie placówka zachęcająca do innowacji wspierających ekspansję brytyjskiego eksportu. Wielka Brytania jest czołową destynacją dla inwestycji zagranicznych w Europie – niedawno uruchomiliśmy całkiem nowy program, który ma zachęcać ukierunkowane na międzynarodową ekspansję firmy z obszaru Europy Środkowej i Wschodniej do zakładania działalności w Wielkiej Brytanii jako kraju będącego bramą do innych krajów. Program ten cieszy się wielką popularnością i będzie odgrywać rolę transformacyjną w procesie przechodzenia firm lokalnych Europy Środkowej i Wschodniej na działalność globalną. Są to nowe, wspaniałe możliwości dla Polski, a ja chcę, żeby polskie firmy wykorzystały je w jak największym stopniu.
Razem możemy przewodzić Europie, która jest otwarta na nowych partnerów i którą inspiruje wzrost