
B+R generuje coraz większe przychody we wszystkich rodzajach firm, bez względu na ich wielkość – podkreśla NCBR. W 2014 roku średnio 16,6 proc. przychodów powstało w efekcie działań badawcz-rozwojowych, przy 9,7 proc. w 2008 roku. Aż 1/3 firm przyznaje też w badaniu, że pierwsze zyski osiąga już po roku od wdrożenia wyników prac B+R, kolejne 27 proc. - po 2 latach. Przedsiębiorcy zaznaczają przy tym, że aż 41 proc. nowych produktów powstało w ich spółce właśnie na skutek prac badawczo-rozwojowych.
W latach 2011-2013 wydatki wewnętrzne przedsiębiorców z sektora przetwórstwa przemysłowego na B+R wzrosły aż o 68 proc. Dynamicznie zwiększa się też zatrudnienie w polskim przemyśle na stanowiskach badawczo-rozwojowych. Według GUS od roku 2011 do 2013 w tym obszarze przemysłu powstało prawie 3500 nowych etatów.
Raport, zaprezentowany podczas EKG, był wstępem do ciekawej dyskusji podczas panelu „Ryzyko w innowacjach”. W jej trakcie uczestnicy oceniali na ile administracja i biznes są skłonne do podejmowania ryzyka na rzecz innowacji, ale też co można zrobić, by ta awersja do ryzyka nie była tak duża.
Potencjał do zmian wciąż jest bardzo duży. Administracja nadal ma znaczącą awersję do ryzyka i przez to chociaż mieliśmy dobre pomysły na programy, strategię, nie było rezultatów. Polska chciała wydawać pieniądze na B+R, na wysokie technologie, a wydawaliśmy na niskie technologie. Mieliśmy wspierać MSP, a większość funduszy poszła do dużych firm. To właśnie efekty awersji do ryzyka. Chcieliśmy szynki, a wyszła nam kaszanka.
Oczywiście, w administracji nie brakuje przykładów organizacji, które wobec ryzyka mają postawę proaktywną – jak na przykład Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wskazane przez Piątkowskiego. Obecny wśród panelistów wicedyrektor NCBR Leszek Grabarczyk przyznał, że jego instytucja nie ma awersji do ryzyka, chociaż również podlega np. kontrolom NIK.
W wielu instytucjach samorządowych nie ma ludzi, którzy w ogóle rozumieliby co to innowacje. Niektórzy na stanowiskach nie wiedzą nawet co to Facebook i Instagram. Jak mamy oczekiwać od nich wyszukiwania innowacyjnych projektów i talentów?