Narodowy Szyfrator - Polacy stworzyli maszynę, której kodów nie złamią nawet wszystkie komputery świata

Narodowy Szyfrator - Polacy stworzyli maszynę, której kodów nie złamią nawet wszystkie komputery świata
Narodowy Szyfrator - Polacy stworzyli maszynę, której kodów nie złamią nawet wszystkie komputery świata Fot. Zrzut z YouTube/Wasko
Polscy kryptolodzy, którzy złamali szyfr Enigmy, byliby najprawdopodobniej dumni z szyfratora opracowanego przez Instytutu Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej i gliwicką firmę Wasko. I nie wiadomo, czy nawet legendarni specjaliści złamaliby kod nowej maszyny - ten bowiem, według konstruktorów nie podda się, nawet gdyby rozpracowywały go wszystkie komputery działające obecnie na świecie, przez cały okres istnienia wszechświata.

To urządzenie zbudowane jest według klasycznych zasad. Jedna maszyna szyfrująca, gdzie zapisujemy wiadomość i druga, która jest identyczna i niezbędna do jej odczytania. Potem informacja zostaje przesłana do komputera. Urządzenie jest szybkie i proste w obsłudze. Nie powoduje opóźnień w transmisji.

Dla biznesu i służb
Pozwala nawet na szyfrowanie video – konferencji w czasie rzeczywistym. Powstało dzięki wspólnej pracy Instytutu Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej i gliwickiej firmy informatycznej Wasko. Urządzenie zwane Narodowym Szyfratorem, może znaleźć zastosowanie zarówno w sektorze cywilnym (banki, przemysł, logistyka, biznes), jak również w agendach administracji rządowej i służbach mundurowych.

Samo urządzeni to właściwie niewielka metalowa szafka, która zmieści się praktycznie w każdym biurze. Trudno tutaj mówić o stronie technicznej, ponieważ każda informacja na temat tego jak działa urządzenie, jest ściśle tajna i nie ma się temu co dziwić. Wiadomo jedynie, że zastosowany system kodowania i odczytywania wiadomości jest nowatorski, nawet wśród kryptologów. Polski szyfrator jest skonstruowany w oparciu o teorię liczb, jest to kryptografia krzywych eliptycznych.

Systemu dostępu

Dzięki nim można przesyłać utajnione informacje, nawet wideokonferencje, za pośrednictwem ogólnodostępnych sieci komputerowych, np. poprzez internet, który nie jest bezpiecznym kanałem przekazu informacji.


Szyfrator umożliwia porozumiewanie się przez różne rodzaje łącz, tj. światłowód, zwykły kabel sieciowy, łączność bezprzewodową czy połączenie modemowe. Instytut Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej opracował algorytm szyfrujący i wykonał jego implementację do struktury układu logiki programowalnej, a firma Wasko opracowała część elektroniczną urządzenia oraz specjalną obudowę.
– Narodowy Szyfrator został skonstruowany tak, aby być odpornym na znane ataki kryptoanalizy, badania pola elektromagnetycznego oraz ataki fizyczne – mówi jego twórca, profesor Jerzy Gawinecki z Wojskowej Akademii Technicznej.

Gdyby urządzenie wpadło w niepowołane ręce, automatycznie się zresetuje. Twórcy Narodowego Szyfratora twierdzą, że kody przez nich wymyślone są praktycznie nie do złamania. Nawet gdyby rozpracowywały go wszystkie komputery działające obecnie na świecie, przez cały okres istnienia wszechświata, czyli 15 miliardów lat.

Szyfrator został nagrodzony złotym medalem na 110. Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lepine w Paryżu, złotym medalem z wyróżnieniem na Brussels Innova Eureka Competition w Brukseli i Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze.

Napisz do autora: dariusz.rembelski@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...