
Z punktu widzenia technologicznego, pojęcie rozszerzonej rzeczywistości oraz hologramów jest stosunkowo nowym zagadnieniem, nad którym intensywne prace badawcze prowadzone są dopiero od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Jednakże sama idea hologramów oraz rozszerzonej rzeczywistości powstała w latach dwudziestych XX wieku. Pomysłodawcą idei był polski fizyk, profesor Mieczysław Wolfke, który w 1920 roku stworzył teorię rozdzielenia procesu wytwarzania obrazu na dwie oddzielne fazy
Jak opowiada Magdalena Sokół z LPOD, kiedy w 2012 roku tworzono ideę projektu inspiracją dla zespołu była szeroko pojęta branża gier komputerowych oraz kinematograficzna.
Jak już zostało nadmienione, urządzenie gdańskiej firmy, to nie tylko wyświetlanie obrazu w 3D, ale także możliwość manipulowania nim. Użytkownik będzie miał do czynienia z trójwymiarowym pulpitem, który za pomocą wirtualnego wyświetlacza pozwoli na przesuwanie obiektów w dowolnym momencie. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu mechanizmu sprzężenia zwrotnego.
Projekt dostał wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka "Badania i rozwój nowoczesnych technologii" w wysokości 5,6 mln zł. Jego całkowita wartość to ponad 8,3 mln zł.
Rozmawiając o wyzwaniach, jakie stały przed zespołem projektowym Magdalena Sokół podkreśla, że nowoczesne technologie charakteryzują się bardzo dużą dynamiką zmian.