Pierwszy na świecie hydrożel przyspieszający gojenie ran u zwierząt stworzyli naukowcy z Wrocławia

We Wrocławiu polscy naukowcy stworzyli pierwszy na świecie hydrożel przyspieszający gojenie ran u zwierząt.
We Wrocławiu polscy naukowcy stworzyli pierwszy na świecie hydrożel przyspieszający gojenie ran u zwierząt. Fot. Miles Goodhew/http://tnij.org/gvu8yx9/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/g62lk67
Spółka Vet Stem Cell, która działa we Wrocławskim Parku Technologicznym, opracowała pierwszy na świecie hydrożel z aktywnym czynnikiem wzrostu. Dzięki temu po jego zastosowaniu znacznie szybciej goją się rany u zwierząt niż przy użyciu dotychczas dostępnych preparatów. Produkt trafił już do sprzedaży i jest obecny m. in. w przychodniach weterynaryjnych.

Preparat umożliwia szybkie gojenie nawet najtrudniejszych ran u zwierząt dzięki aktywnemu czynnikowi wzrostu. – Ściśle przylega on do rany, w efekcie czego powstaje bariera ochronna, która przyspiesza regenerację poprzez działanie na receptory obecne na komórkach skóry. Dodatkowo takiemu działaniu nie towarzyszą żadne skutki uboczne. Z kolei dotychczas stosowane metody terapii wymagały nawet ponad półrocznego leczenia – wyjaśnia dr Błażej Dolniak, biotechnolog oraz założyciel Vet Stem Cell.
Prace naukowców nad opracowaniem hydrożelu trwały ponad rok. Dzięki temu, że jest hipoalergiczny, pozbawiony smaku oraz zapachu – można stosować go całkowicie bezpiecznie w leczeniu zwierząt. Obecnie produkt znajduje zastosowanie m. in. w leczeniu trudno gojących się ran, otwartych ranach z ubytkami skóry, otarciach naskórka i skóry, oparzeniach i odleżynach, ranach pooperacyjnych i ubytkach sierści.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...