Według EMEP w Polsce występuję największa w Europie emisja rtęci do atmosfery.
Według EMEP w Polsce występuję największa w Europie emisja rtęci do atmosfery. Fot. Rui Costa / CC BY-NC 2.0 / flickr.com/photos/radioactiverosca/6915771689
Reklama.
Jak wskazuje miesięcznik „Chemik”, według organizacji EMEP w Polsce występuje największa na Starym Kontynencie emisja rtęci do atmosfery – wynosi aż 14,9 ton, z czego niemal 9 ton pochodzi z procesów spalania węgla. Nic dziwnego, skoro Elektrownia Bełchatów jest największym w naszym kraju i Europie obiektem używającym jako źródła energii węgla brunatnego.
logo
Elektrownia Bełchatów jest największym ośrodkiem w Europie, gdzie do wytwarzania energii używa się węgla brunatnego, w którym występuje najwięcej rtęci. Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Groźna rtęć w węglu brunatnym
A to właśnie podczas spalania węgla do celów energetycznych dochodzi do emisji rtęci do atmosfery. Z tego właśnie surowca jest wytwarzane ponad 90 proc. energii elektrycznej w Polsce – w tym 59 proc. z węgla kamiennego, a 34 proc. z węgla brunatnego. Ale to właśnie w węglu brunatnym występuje dwu lub trzykrotnie większa zawartość rtęci niż w węglu kamiennym.
W efekcie spalania węgla do atmosfery uwalnia się od 30 do 75 proc. rtęci obecnej w paliwie. Co prawda aktualnie w elektrowniach są stosowane metody ograniczające jej emisję do powietrza, ale są niewystarczające. Dlatego, że nie są sobie w stanie poradzić z redukcją najgroźniejszej formy rtęci – gazowo elementarnej, gdyż obecnie używane techniki są w stanie usunąć ją jedynie w od kilku do 25 proc. przypadków. W rezultacie przedostaje się ona do atmosfery.
Węgiel w Polsce nadal na topie
Ponadto szacuje się, że pomimo rozwoju energetyki jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii (OZE) stopniowo spalanie węgla do celów energetycznych w Polsce ulegnie ograniczeniu, to jednak nadal będzie on dominującym surowcem. Dlatego naukowcy z Politechniki Łódzkiej we współpracy z PGE chcą opracować, a następnie wdrożyć w elektrowniach technologię, która będzie w stanie całkowicie poradzić sobie z redukcją emisji najgroźniejszej formy rtęci do atmosfery.
logo
Politechnika Łódzka. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Realizację projektu wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w kwotą 22 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl