
Ale jedynie co piąty startup skorzystał z finansowania z polskich lub zagranicznych funduszy venture capital. Jednocześnie tyle samo młodych przedsiębiorców otrzymało wsparcie ze strony aniołów biznesu. Z kolei kredyt bankowy był dostępny dla zaledwie co 12. podmiotu (8 proc.). Co ciekawe, żaden startup nie skorzystał z możliwości pozyskania dofinansowania za pośrednictwem giełdy, w tym specjalnie do tego celu stworzonego przez GPW rynku NewConnect. Zdaniem Bartłomieja Goli z SpeedUp Venture Capital Group, jest to ogromna przeszkoda w rozwoju polskiej innowacyjności.
Dwie rzeczy wydają mi się charakterystyczne i niepokojące zarazem. Po pierwsze, mamy zaskakująco niski udział startupów finansowanych przez kapitał wysokiego ryzyka. Nie znam żadnego kraju, któremu udałoby się zbudować silny sektor RDI bez mocnego udziału kapitału wysokiego ryzyka. Budowanie branży innowacyjnej, na przykład opartej o technologie informatyczne, nie jest wymysłem tzw. branży startupowej, a podstawą rozwoju Polski w nadchodzących latach. Nie da się bowiem stworzyć nowoczesnego europejskiego państwa w oparciu o centra outsourcingu i sprzedawanie do bogatszych krajów taniej siły roboczej.
Sukces kosztem niezatrudniania pracowników
Jednak jak wynika z raportu, nie posiadanie inwestora nie zawsze ma negatywne skutki. Chociaż startupy finansowane wyłącznie z własnych źródeł ostrożniej podchodzą do kwestii inwestowania w rozwój firmy, to dwa razy częściej niż reszta tego typu podmiotów generują zysk od razu po wejściu na rynek. Co równie ważne, często dla obniżenia kosztów działalności nie zatrudniają nikogo oprócz swoich założycieli.
Jednocześnie polskie startupy jako swoją największą potrzebę na pierwszym miejscu zdecydowanie wymieniają pieniądze – 61 proc. Z kolei połowa wskazuje na nowych pracowników, a co czwarty podmiot odczuwa potrzebę zwiększenia zasobów posiadanej wiedzy. Jednocześnie poziom korzystania przez firmy z zagranicznych źródeł finansowania jest kilkakrotnie niższy w porównaniu do krajowych środków. Dlatego być może startupom z naszego kraju pozyskanie dofinansowania ułatwi ustawa o innowacyjności, która trafiła teraz do Senatu, a następnie zapewne do podpisu prezydenta.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl