George Soros, pochodzący z Węgier amerykański spekulant walutowy, znany jest z kontrowersyjnych działań na rynkach finansowych. Według jego analizy świat zaczął już wchodzić w drugi w tym wieku kryzys finansowy
George Soros, pochodzący z Węgier amerykański spekulant walutowy, znany jest z kontrowersyjnych działań na rynkach finansowych. Według jego analizy świat zaczął już wchodzić w drugi w tym wieku kryzys finansowy Fot. Heinrich-Böll-Stiftung / bit.ly/1Za2RC7
Reklama.
W swoim wystąpieniu jeden z najbardziej znanych w USA finansistów skoncentrował się na bieżącej sytuacji ekonomicznej w Państwie Środka. Masowe spadki indeksów na chińskiej giełdzie i słabnący juan to zdaniem Sorosa pierwsze symptomy nadchodzącego ogólnoświatowego kryzysu.
George Soros
Finansista

Chiny nie mogą poradzić sobie ze znalezieniem nowego modelu wzrostu gospodarczego, a dewaluacja ich waluty przysparza problemów reszcie świata. Kraj ten ma ogromny problem z dopasowaniem się do nowych warunków. Powiedziałbym nawet, że możemy tu już mówić o kryzysie. Kiedy patrzę dziś na rynki finansowe, widzę wielkie wyzwania, które przypominają czasy kryzysu z 2008 roku.

Soros za jedno z największych wyzwań współczesnego świata uważa powrót do dodatnich stóp procentowych w krajach rozwijających się. Już wcześniej giełdowy gracz przepowiadał podobną do 2008 roku katastrofę finansową, gdy zabrał głos w sprawie greckiego kryzysu na konferencji w Waszyngtonie w 2011 roku.
George Soros, urodzony na Węgrzech, to czołowy amerykański finansista, którego obecny majątek szacuje się na 27 mld dolarów. Swoją karierę rozpoczął w Nowym Yorku w latach 50-tych ubiegłego wieku. Znany ze spekulacji walutowych nosi miano człowieka, który złamał Bank Anglii. Zawdzięcza je atakowi, jaki w 1992 roku przeprowadził na brytyjskiego funta. Z powodu takich działań jego postać budzi duże kontrowersje, a w środowiskach krytykujących kapitalizm często nienawiść.
O osobie Sorosa krążą też różne teorie spiskowe. Jedna z nich głosi, że multimiliarder stoi na czele międzynarodowego kartelu narkotykowego. Jest też biznesmenem, który ma doświadczenie w „optymalizacji podatkowej”. Za wykorzystywanie luk w prawie podatkowym przyszło mu zapłacić ponad 6 mld dolarów budżetowi USA, o czym pisaliśmy w INNPoland.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl