Tak ma wyglądać habitat, czyli ośrodek w Rzepienniku Biskupim, który umożliwi astronautom przygotowanie się do podboju Księżyca czy Marsa.
Tak ma wyglądać habitat, czyli ośrodek w Rzepienniku Biskupim, który umożliwi astronautom przygotowanie się do podboju Księżyca czy Marsa.
Reklama.
Pierwsza taka baza na świecie?
Taka jest ambicja niemal 40 specjalistów z różnych dziedzin nauki, którzy chcą w Rzepienniku Biskupim wybudować tzw. habitat, czyli pierwszą tak zaawansowaną na świecie bazę do symulacji lotów misji załogowych na Księżyc czy Mars. Ośrodek wraz z terenem badawczym ma powstać na obszarze blisko 2 hektarów w pobliżu Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi we wsi w pobliżu Tarnowa.

Tu właśnie znajduje się Rzepiennik Biskupi. Wieś, gdzie astronauci mają realizować swoje marzenie o podboju Księżyca czy Marsa.

dr Agata Kołodziejczyk, koordynatorka projektu z Europejskiej Agencji Kosmicznej

Księżyc jest strategicznym kierunkiem rozwoju nie tylko europejskiej eksploracji kosmosu. Chcemy w tej globalnej misji uczestniczyć właśnie poprzez budowę testowej bazy księżycowej, która posłuży do realizacji projektów badawczo-naukowych, wykorzystywanych w przyszłości w prawdziwych misjach księżycowych, ESA czy też NASA.

Co zrobisz, kiedy do najbliższego sklepu jest 400 tys. kilometrów?Jak przekonuje Wojciech Gołębiowski z firmy SKA Polska, która uczestniczy w projekcie, budowa w Polsce analogowej bazy planetarnej pozwoli wielu młodym Polakom poczuć się, jak astronauta. Dzięki temu na własnej skórze będą mogli przekonać się, co to znaczy być odpowiedzialnym za misję, kiedy odległość do najbliższego sklepu wynosi zaledwie… 400 tys. kilometrów.
Jednak aby spełnić marzenia swoje i wielu Polaków o podboju kosmosu, śmiałkowie z Rzepiennika Biskupiego potrzebują wsparcia. W tym celu rozpoczęli zbiórkę crowdfundingową za pośrednictwem serwisu Polakpotrafi.pl. W jej ramach chcą zebrać kwotę 60 tys. złotych.
dr Jakub Mielczarek, wiceprezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej

Wraz z akcją na Polakpotrafi.pl, rozpoczęliśmy także selekcję pierwszych „astronautów”, którzy spędzą w bazie dwa tygodnie w sierpniu. Uczestnicy misji będą realizowali zgłoszone przez siebie projekty badawcze, wśród nich m.in. analizy spektometryczne pobranych przez łaziki próbek skał, czy dostosowywanie symulantów regolitu księżycowego na potrzeby uprawy roślin.

Z kolei z własnych funduszy pomysłodawcy budowy bazy chcą sfinansować zakup tego rodzaju wyposażenia, jak maszyny do symulacji mikrograwitacji, czy też specjalne bioreaktory z glonami. Jak zapewniają, realizacja misji analogowych umożliwi także testowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w szczególności tych opracowanych przez polskie firmy.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl