Wiosną - a szczególnie w czasie długich weekendów, takich jak majówka, kiedy spędzamy wolny czas na łonie natury - hasło „kleszcz” budzi lęk. Te niepozorne stworzenia mogą nas zakazić wieloma chorobami, których leczenie może okazać się długotrwałe, a często nieskuteczne. Jednak zapobiec tej nieprzyjemnej sytuacji może jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie specjalny test diagnostyczny, który pozwala wykryć nawet kilkadziesiąt bakterii czy wirusów przenoszonych przez te owady. Opracowała go firma Amplicon z Wrocławia.
Wyślij kleszcza do laboratorium
Aby ułatwić wykrycie skutków ukąszenia, firma udostępniła na stronie e-kleszcze.pl formularz, za pośrednictwem którego użytkownik może zlecić przeprowadzenie badania. Następnie powinien umieścić kleszcza usuniętego ze skóry w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym i nadać przesyłkę. Jak zapewnia Amplicon, po kilku dniach otrzyma wynik badania na wskazany adres mailowy. Aktualnie spółka z Wrocławia to jedyne przedsiębiorstwo w Polsce i jedne z nielicznych na świecie, które oferuje opracowany przez siebie test na obecność wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.
Amplicon ściśle współpracuje z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, gdzie - na terenie jego laboratoriów - przeprowadzane są badania na obecność chorób powstałych w wyniku ukąszenia przez kleszcza. Dlaczego warto przeprowadzić test?
Nie każdy kleszcz jest groźny dla zdrowia
Jak wskazują przedstawiciele Ampliconu, nie każdy kleszcz jest groźny. Około 30-40 proc. z nich zawiera niebezpieczne patogeny. Pozostałe nie są groźne. W przypadku negatywnego wyniku badań, możemy przestać się martwić. Jednak co robić, gdy wynik badania będzie pozytywny?
W przypadku boreliozy najczęściej leczenie polega na profilaktycznej antybiotykoterapii, dzięki czemu chorobę zwalczymy w zarodku. W przypadku pozostałych chorób wywoływanych przez kleszcze, na ogół nie stosuje się profilaktycznego leczenia.
Jednak, gdy po ukąszeniu kleszcza zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, otrzymany wynik badania kleszcza z pewnością pozwoli lekarzowi na postawienie szybszej i prawidłowiej diagnozy oraz na wdrożenie skutecznego leczenia, które uchroni nas przed długotrwałymi powikłaniami i utratą zdrowia.
Większość chorób przenoszonych przez kleszcze jest trudna zarówno w diagnozowaniu, jak również w leczeniu. Wpływa na to wiele czynników: niespecyficzne i zmienne objawy, niedoskonałość tradycyjnych metod diagnostycznych. Ze względu na zmiany klimatyczne co roku wzrasta populacja kleszczy oraz wydłuża się ich okres żerowania. Ostatnie zgłoszenia w zeszłym sezonie odnotowaliśmy w listopadzie. Pierwsze doniesienie w tym roku dotarło pod koniec lutego.