Polska potrzebuje profesjonalnego przywództwa, stwierdził prof. Cezary Wójcik. Uruchomił więc program rozwoju przywództwa, Leadership Academy for Poland, wspierany przez profesorów Uniwersytetu Harvarda. Rekrutacja wkrótce się rozpocznie. – Szukam osób między 25 a 45 rokiem życia, którzy są aktywni i już wiele osiągnęli, ale chcą osiągnąć jeszcze więcej. Mieli aspiracje zmieniania świata – powiedział prof. Wójcik.
– Chcemy żeby nauczyli się, jak zostać jeszcze lepszymi leaderami, jak zmieniać świat na lepsze i realizować projekty na jeszcze wyższym poziomie – mówi o idealnych kandydatach dla stworzonej przez siebie Akademii Przywództwa. Większość z nich ma szanse na stypendia, które pokryją większość kosztów.
W rekrutację kandydatów zaangażowane zostały prestiżowe organizacje z kraju i z zagranicy, m.in. Harvard Polish Society, Komisja Fulbrighta, MIT Forum Enterpirse, Google Campus Warsaw. Partnerami są m.in. Deloitte oraz Orange.
Dla kogo jest program? W ramach projektu udzielonych zostanie 40 tzw. „fellowships”, rodzaju stypendiów. Mogą się o nie ubiegać Polacy, mieszkający w kraju lub poza Polską, działający w sektorze biznesu, organizacji non–profit, administracji publicznej, mediach, kulturze i sporcie oraz w segmencie start–upów. Szkolenia będą oparte na metodzie Leadership 4D–Experience. Wśród tematyki znajdzie się przewodzenie w organizacji, rozumienie motywacji pracowników, zarządzania kompleksowością otoczenia oraz samodoskonalącym, czyli źródła motywacji i stosunku do siebie, ludzi i świata.
Jak wyjaśnia profesor, powodem powstania akademii jest chęć wspierania aktywnych i utalentowanych Polaków, stworzenie impulsu rozwojowego w polskiej nauce i przyciągnięcie do Polski światowej klasy edukacji. Polska nauka z pewnością tego potrzebuje, jako że nasze uniwersytety regularnie wypadają do czwartej setki rankingów uczelni wyższych Listy Szanghajskiej. Na innych listach nie zmieścili się nawet w pierwszej pięćsetce, jak np. w brytyjskim „Światowym Rankingu Uniwersytetów 2015–2016”.
– Polska ma potencjał, aby osiągać w podobnych zestawieniach dobre wyniki – twierdzi mimo wszystko profesor dr hab. Cezary Wójcik. Chce by jego Akademia rozwijała potencjał ludzi oraz inspirowała do działania na rzecz spraw publicznych.
Rekrutacja
Rekrutacja do Leadership Academy for Poland potrwa od początku lipca do 30 sierpnia, a sam program rozpocznie się w październiku. Udział w programie mogą wziąć osoby, które wypełnią formularz aplikacyjny w systemie nominacji dostępnym na stronie akademii.
Jak podpowiadają organizatorzy, aby zwiększyć swoje szanse udziału w akademii, warto skontaktować się z partnerami akcji, którzy także mogą nominować pewną pulę kandydatów. Na liście partnerów znajdują się m.in.: Harvard Polish Society, Harvard Club of Poland, MIT, Enterprise Forum Poland, Google Campus Warsaw, Ashoka Poland, Europejska Akademia Dyplomacji, The Kings Foundation, Federation of Polish Students Societies in the UK, Vital Voices Poland, WAW.ac, INN Poland.