Uprzedzenia są skorelowane z poziomem inteligencji – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w New Jersey. Zdaniem psychologów społecznych, ludzie o bardzo wysokim i bardzo niskim IQ mają podobny poziom uprzedzeń – rożni ich tylko obiekt niechęci.
Psycholodzy społeczni – Mark Brand i Jarret Crawford przebadali niemal 6 tys. osób, aby stwierdzić, czy między zdolnościami poznawczymi człowieka, a jego uprzedzeniami występuje jakiś związek.
Wnioski? Osoby, które w testach na inteligencję uzyskiwały kiepskie wyniki, wykazywały niechęć wobec grup niekonwencjonalnych i liberalnych, ale także takich, których członkowie związani są ze sobą poprzez płeć, rasę czy orientację seksualną, a przynależność do nich jest w pewnym sensie naturalna.
Zupełnie odwrotny schemat działa w przypadku osób o wysokim poziomie inteligencji. W ich przypadku uprzedzenia kierują się w stronę ludzi, którzy przynależą do stowarzyszeń uznawanych za konwencjonalne i konserwatywne.
Badacze zwrócili uwagę na to, że ludzie o niższych zdolnościach poznawczych lubią postrzegać inne grupy jako „odrębne” od własnej społeczności i mają potrzebę stawiania jasnych granic.