W jaki sposób najskuteczniej odpowiedzieć na trapiący zachodnią cywilizację kryzys przywództwa? Trzeba stworzyć nowych liderów, którzy w różnych sektorach polityki i gospodarki wezmą odpowiedzialność za swoje otoczenie. Taki cel obrał sobie program Leadership Academy for Poland, który został opracowany przy udziale globalnego biznesu i wykładowców Uniwersytetu Harvarda.
– W opinii ekspertów z zagranicy stworzyliśmy jeden z najlepszych tego typu programów na świecie, z czego możemy być naprawdę dumni. Co istotne, udało nam się wesprzeć dużą grupę aktywnych i utalentowanych Polaków powiązanych z różnymi sektorami, od biznes, poprzez dziennikarstwo, aż po start-upy, czy kulturę. Stworzyliśmy impuls rozwojowy w polskiej nauce dzięki pomocy światowej klasy naukowców z Uniwersytetu Harvarda – mówi założyciel Akademii, profesor dr hab. Cezary Wójcik.
O jedno miejsce w pierwszej edycji prestiżowego programu walczyło aż 15 kandydatów. Na szkolenie zakwalifikowało się ostatecznie 42 uczestników, którzy przez kilka miesięcy szlifowali swoje umiejętności przywódcze w oparciu o metodę Leadership 4D-Experience. Zakłada ona rozwijanie kompetencji przywódczych w trzech zakresach: ludzkim (przewodzenie w organizacji, rozumienie motywacji pracowników, budowanie długofalowych możliwości zespołów), systemowym (zarządzanie kompleksowością otoczenia) oraz samodoskonalącym (źródła motywacji i stosunku do siebie, ludzi i świata).
Uczestnicy programu mieli w trakcie szkolenia rozwinąć w sobie dwie kluczowe dla lidera kompetencje – odpowiedzialność i odwagę. Szeroko zakrojony program zajęć obejmował m.in. retorykę, erystykę, teksty filozoficzne, a nawet poezję.
Na podsumowaniu pierwszej edycji pojawił się profesor Uniwersytetu Harvarda, Ronald L.Hefeitz. Ekspert doradzał prezydentowi Kolumbii, który dostał nagrodę Nobla za sukcesy w negocjacjach z armią partyzancką FARC. Zdaniem profesora, dostosowanie się do nowych trendów przywództwa jest nieodzownym warunkiem sukcesu w niespokojnych czasach Brexitu, zwycięstwa Donalda Trumpa i zmian politycznych w Europie.
Prof. Hefeitz zauważył, że przywództwa może nauczyć się każdy, wymaga to jednak opracowania strategii, polegającej na analizie własnej praktyki i zachowań. – Pamiętajcie, że będąc liderami, powinniście wpływać na swoje otoczenie, proponując pozytywne zmiany – zaapelował.
W przyszłym roku Leadership Academy for Poland planuje rozpoczęcie drugiej edycji.
– Po programie uczestnicy Akademii staną się częścią wyjątkowej sieci absolwentów, zrzeszającej wybitnych Polaków chcących wnosić wkład w rozwój naszego kraju, w ramach której otrzymają wsparcie dla swoich przyszłych inicjatyw – zachęca współtwórca Akademii, Maciej Ujejski.