Wystarczył rok, by przypadkowy żart przerodził się w prężną firmę. Bez majtek z Sosnowca nie ma prawdziwej imprezy

Majtki z Sosnowca podbijają Polskę.
Majtki z Sosnowca podbijają Polskę. Facebook/ strona Majtki z Sosnowca
To, że zwykłe majtki są wstanie zrobić furorę, nie mieści się w głowie. A jednak. Teraz to chyba najbardziej pożądana bielizna w Polsce. Chodzą w nich celebryci, artyści i zwykli śmiertelnicy. Marka rośnie w siłę.

Pomysłodawcy projektu z pewnością nie spodziewali się, że majtki mogą zyskać taki rozgłos. Te z Sosnowca powstały tak naprawdę jako żart i instalacja artystyczna. O ironio, dziś są jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek lokalnych.

Na pomysł wpadła Weronika Twardowska i Raspazjan, znany śląski artysta streetartowy. W czerwcu ubiegłego roku, sprawili, że przed jedną z opuszczonych witryn sklepowych w Katowicach zaczął gromadzić się tłum ciekawskich przechodniów.
Patent był prosty: artyści wycieli z kartonu różne kroje majtek i przykleili je do szyby wystawowej. Na górze umieścili napis: MARKOWA TANIA ODZIEŻ, dodali trzy gwiazdki i dopisali, że wkrótce nastąpi otwarcie. Jednocześnie powstał profil na Facebooku dedykowany majtkom z Sosnowca.

Pomysł chwycił, o nietypowy sklep z bielizną zaczęli dopytywać internauci, a przed witryną zaczęły tworzyć się kolejki gapiów. Ludzie dopytywali, kiedy nastąpi otwarcie.
Szkoda było więc zmarnować tak świetną akcję promocyjną. Twórcy pomysłu poszli więc za ciosem: projekt majtek trafił do lokalnej szwalni. Wszystko wykonane jest ręcznie z dzianiny bambusowej na podstawie projektów Raspazjana.
Majtki z Sosnowca są po prostu zabawne, a ich design nawiązuje do popkultury. Firma ma nawet swoje motto, które brzmi: Nie oceniaj ludzi po majtkach.

Pierwsza kolekcja bielizny rozeszła się w błyskawicznym tempie. Na ulicach Katowic pojawiły się modelki (przeważnie znajome projektantów), które w samej bieliźnie zachwalały nową markę. Projekt spodobał się również właścicielom śląskich knajp. Zaczęli organizować imprezy, na które wstęp miały osoby ubrane właśnie w majtki z Sosnowca.


W efekcie firma szybko się rozrasta. Do pracy zatrudniane są kolejne szwaczki, a w ofercie pojawiły się już kolejne kolekcje nietypowych majtek: After Panty, które posiadają kieszonkę na przodzie, i jak informują artyści - są idealne na imprezę życia. W sprzedaży dostępne są także "Majtki do Zdjęcia".
Majtki z Sosnowca zrobiły taką karierę, że trafiły do sprzedaży nie tylko w sieci, ale i w sklepach stacjonarnych, m.in w Katowicach i Warszawie. Marka promuje się także podczas różnych eventów i targów designu. Co więcej, pojawiła się specjalna kolekcja, przeznaczona dla warszawiaków, czyli tak zwane majtki stołeczne - żeby było zabawniej - nabite w słoik. Nie ukrywajmy, ceny tych wdzianek też robią wrażenie, kształtują się do 49 do 69 zł. Jak widać, ciekawy model biznesowy może narodzić się nawet z przypadku.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.