
Edukacja do zmiany
Za największy błąd Ma uważa przestarzałe sposoby edukacji, które odwołują się do wiedzy sprzed ponad 200 lat. Prowadzenie nauczania w ten sposób spowoduje, że współczesne dzieci już nigdy nie będą w stanie konkurować z maszynami, które z roku na rok będą coraz „mądrzejsze”.
- W ostatnim czasie maszyny zaczęły szybko uczyć się prac opartych na wiedzy i „twardych kompetencjach”. A człowiek w konkurencji z maszyną jest bezbronny – powiedziała portalowi Inn:Poland Paula Bruszewska, prezes fundacji Social Wolves.
Dlatego jego zdaniem to, na co powinien w pierwszej kolejności zwracać uwagę system edukacji to rozwijanie w dzieciach umiejętności, które są wyjątkowe dla naszego gatunku, z którymi maszyny nie będą sobie w stanie poradzić. Należą do nich wszelkiego rodzaju umiejętności „miękkie”, takie jak: system wartości, wiara, niezależne myślenie, praca zespołowa i troska o innych. W tym celu główny nacisk w edukacji powinno się stawiać na sport, muzykę, umiejętności plastyczne – wszystko co odróżnia nas od maszyn.
Te cechy można w dzieciach rozwijać od najmłodszych lat, a co najważniejsze są to cechy, których zdaniem Ma, nie da się posiąść wraz z wiedzą jako taką.
- Dwie najciekawsze rzeczy, które powiedział Jack Ma to sugestia, aby zwrócić uwagę w edukacji na pracę zespołową oraz troszczenie się o innych. Dokładnie tak samo uważam. Polski system edukacji nie kształtuje ani jednej z tych umiejętności, a jeśli chodzi o wrażliwość społeczną to tylko 16 proc. obywateli angażuje się w działalność społeczną - dodała Paula Bruszewska.