Za 30 lat będzie za późno. To ostatni moment żeby ludzie stanęli do wyścigu z maszynami

Za 30 lat może się okazać, że ludzkość przegrała wyścig z robotami.
Za 30 lat może się okazać, że ludzkość przegrała wyścig z robotami. screenshot YouTube / Japarama
Prognozy zakładają, że do 2030 r. blisko 800 milionów miejsc pracy zostanie zastąpionych maszynami. To oznacza, że ludzie powoli będą stawać się niepotrzebni. Jest jednak sposób, by nie przegrać tego wyścigu. Zdradził go na szczycie ekonomicznym w Davos, Jack Ma, założyciel i prezes Alibaba Group.

Podczas swojego wystąpienia Jack Ma przekonywał, że wyścig z maszynami musimy rozpocząć już teraz, w przeciwnym razie już za 30 lat ludzkość czekają wielkie problemy. W jego opinii jest tylko jeden sposób, który może nas uchronić – zmiana sposobu nauczania.

Edukacja do zmiany
Za największy błąd Ma uważa przestarzałe sposoby edukacji, które odwołują się do wiedzy sprzed ponad 200 lat. Prowadzenie nauczania w ten sposób spowoduje, że współczesne dzieci już nigdy nie będą w stanie konkurować z maszynami, które z roku na rok będą coraz „mądrzejsze”.

- W ostatnim czasie maszyny zaczęły szybko uczyć się prac opartych na wiedzy i „twardych kompetencjach”. A człowiek w konkurencji z maszyną jest bezbronny – powiedziała portalowi Inn:Poland Paula Bruszewska, prezes fundacji Social Wolves.Dlatego jego zdaniem to, na co powinien w pierwszej kolejności zwracać uwagę system edukacji to rozwijanie w dzieciach umiejętności, które są wyjątkowe dla naszego gatunku, z którymi maszyny nie będą sobie w stanie poradzić. Należą do nich wszelkiego rodzaju umiejętności „miękkie”, takie jak: system wartości, wiara, niezależne myślenie, praca zespołowa i troska o innych. W tym celu główny nacisk w edukacji powinno się stawiać na sport, muzykę, umiejętności plastyczne – wszystko co odróżnia nas od maszyn.


Te cechy można w dzieciach rozwijać od najmłodszych lat, a co najważniejsze są to cechy, których zdaniem Ma, nie da się posiąść wraz z wiedzą jako taką.

- Dwie najciekawsze rzeczy, które powiedział Jack Ma to sugestia, aby zwrócić uwagę w edukacji na pracę zespołową oraz troszczenie się o innych. Dokładnie tak samo uważam. Polski system edukacji nie kształtuje ani jednej z tych umiejętności, a jeśli chodzi o wrażliwość społeczną to tylko 16 proc. obywateli angażuje się w działalność społeczną - dodała Paula Bruszewska.

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.