Sukces w walce z antyszczepionkowcami. Posypią się kary do 5000 złotych

Sąd orzekł, że rodzice, którzy nie chcą szczepić dzieci, mogą zostać do tego zmuszeni. W grę wchodzą kary do 5000 złotych
Sąd orzekł, że rodzice, którzy nie chcą szczepić dzieci, mogą zostać do tego zmuszeni. W grę wchodzą kary do 5000 złotych Foto: Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
Przełomowy wyrok w sprawie obowiązkowych szczepień dzieci. Sąd uznał, że urzędnicy mają prawo zmusić rodzica do zaszczepienia dziecka. Mogą też karać go grzywnami – od 100 zł do nawet 5 000 złotych.

Jak informuje Rzeczpospolita, Naczelny Sąd Administracyjny pochylił się nad przypadkiem jednego z rodziców, który odmawiał zaszczepienia swojego dziecka. Sędziowie orzekli, iż urzędnicy mogą zmusić do obowiązkowych szczepień.

Mają prawo zrobić to w drodze decyzji administracyjnej, w grę wchodzi też nakładanie grzywien na rodziców odmawiających szczepienia. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana – od 100 zł do 5000 złotych. NSA uznał, że obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia – kiedy mogą same o tym decydować.

Rzeczpospolita przywołuje też najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Polskiego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Według nich lawinowo rośnie liczba osób odmawiających szczepienia dzieci. W zeszłym roku było ich aż 30 tysięcy. To o blisko 25 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 50 proc. więcej niż w 2015 r.

Naukowcy ostrzegają, że jeżeli nieszczepionych dzieci będzie przybywać w takim tempie, do Polski wrócą epidemie chorób, które uważaliśmy za trwale wyeliminowane. Mowa choćby o odrze, która zbiera śmiertelne żniwo w w Rumunii, Grecji i we Włoszech. Naukowcy są zgodni, że jej przypadki to efekt zaniechania obowiązkowych szczepień dzieci.
Trwa ładowanie komentarzy...