To, że wiele polskim firm podbija światowe rynki, wiemy nie od dziś. Ale są i takie marki, które nie tylko dobrze się sprzedają, ale także reklamują nasz kraj jako państwo otwarte na innowacje i idące z duchem czasu, a niekiedy nawet tego ducha wyprzedzające. Biznesowych propagatorów polskiej innowacyjności za granicą jest kilku - oto najważniejsi z nich.
Szynowy Modern by Bydgoszcz
Przegrali z nią tacy giganci wśród światowych firm jak Twitter, Airbnb czyy Commertial Resources. Jako pierwsza w historii firma z Europy Środkowo-Wschodniej PESA zdobyła w marcu 2014 roku prestiżową nagrodę ekonomiczną przyznawaną przez dziennik "Financial Times" i spółkę ArcelorMittal. Mowa oczywiście o PESA - bydgoskim przedsiębiorstwie produkującym i modernizującym pojazdy szynowe.
Ten sukces szczególnie nie dziwi zważywszy na to, że od lat PESA z rozmachem i splendorem rozwija swoją działalność. Eksploruje zachodnie i wschodnie rynki, konstruuje dla takich państw jak Niemcy, Włochy, Czechy czy Ukraina. W ubiegłym roku designer PESY dr Bartosz Piotrowski został uhonorowany najbardziej prestiżowym w Polsce tytułem w dziedzinie projektowania – Designera Roku 2014.
PESA postrzegana jest jako marka, która inwestując w badania i rozwój dowodzi jak sprawnie można przeżyć kryzys i podnieść się po okresie socjalizmu. Ostatnim z projektów badawczych bydgoskiego przedsiębiorstwa były prace nad niskopodłogowym tramwajem z nowatorskim układem napędowym w postaci niezależnie napędzanych kół. Model ten już przetestowano.
Dmuchane meble FIDU
Oskar Zięta to polski architekt i projektant sztuki użytkowej, który sławę zyskał dzięki stworzeniu jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali – FIDU. Metoda ta może być wykorzystywana nie tylko w tworzeniu sztuki użytkowej, ale również w innych gałęziach przemysłu.
Brytyjski magazyn „Wired” nazwał projekty Zięty "meblami przyszłości". A nagrody takie jak Red Dot Design Award (2008), Schweizer Design Preis (2008), Nagroda Niemieckiej Rady Wzornictwa (German Design Council Prize, 2009) czy Audi Mentor Prize (2011) udowodniły, że technologiczna innowacyjność designu Zięty robi wrażenie na na naprawdę wielu odbiorcach. Z resztą czy gdyby nasz uzdolniony rodak, nie był sam w sobie doskonałą marką, pisałyby o nim największe designerskie pisma ze wszystkich kontynentów świata?
Futurystyczna oprawa czterech kółek
Projektantów z Polski, którzy pracują dla największych firm motoryzacyjnych na świecie, nie da się policzyć na palcach, ani jednej, ani nawet dwóch dłoni.
Wśród tych najbardziej znanych z pewnością znajduje się Janusz Kaniewski, który tworzył zarówno dla Ferrari, jak i Maserati, ale też Fiata czy Citroena. W 2011 roku zajął drugie miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców w Polsce ("Forbes") i znalazł się w pięćdziesiątce najbardziej kreatywnych ludzi w naszym kraju ("Brief").
Nowe technologie made in Poland
Nie można tu nie wspomnieć o dwóch polskich firmach z Olsztyna oraz z Poznania. Ta pierwsza to Zortrax – producent drukarek 3D, który obecnie posiada w swojej ofercie jeden z najpopularniejszych modeli tych urządzeń. O Zortraxie było głośno m.in. po tym, jak najpierw zdobył na Kickstarterze rekordową sumę 180 tys. zł na swoją działalność, a potem podpisał duży kontrakt ze światowym gigantem w dziedzinie produkcji komputerów – firmą Dell. Jeśli dodamy do tego inwestorów, którzy kupili obligacje Zortraxa za bagatela 6 mln złotych, wychodzi naprawdę spory sukces w bardzo trudnej i nowej branży.
Z kolei z Poznania pochodzi Game Technologies, twórca uniwersalnego kontrolera do cyfrowych gier planszowych – kostki DICE+. Kostka GT jako pierwszy polski produkt trafił do sklepów Apple i jako pierwszy polski produkt została nagrodzona w prestiżowym iF Product Design 2014 w Monachium.
Polscy astronauci innowacyjnie zaGRANI
The Astronauts to niezależne studio deweloperskie Adriana Chmielarza, Andrzeja Poznańskiego i Michała Kosieradzkiego, które swoją pierwszą grą „The Vanishing of Ethan Carter” podbiło serca Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. BAFTA nagrodziła Polaków podczas rozdania nagród dla najlepszych gier komputerowych, przyznając jej tytuł „Najbardziej innowacyjnej”. Kilka tygodni po premierze, grą Polaków zainteresowało się 100 tys. graczy z całego świata.
Oczywiście, nie wypada tu nie wspomnieć o "Wiedźminie" CD-Projektu czy produktach wrocławskiego Techlandu - obie te firmy bowiem odniosły na świecie ogromny sukces. Ich produkty na pewno tworzą wizerunek polskiej gospodarki i biznesu jako nowoczesnych, ale jednocześnie - w przeciwieństwie do Chmielarza - nie otrzymały wyróżnień za innowacyjność.
Na szczęście rodzimych firm, które wyróżniają się właśnie innowacyjnym podejściem do produktów czy biznesu, na świecie nie brakuje - a dzięki licznym startupom jest ich coraz więcej.