Reklama.
Program INNOTEXTILE dla branży odzieżowo-tekstylnej został pochlebnie oceniony oraz zatwierdzony do realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Zdaniem Aleksandry Krysiak, dyrektor PIOT-Związku Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego, wartość dofinansowania wyniesie 400 mln zł. 200 mln zł ma pochodzić z dotacji UE w ramach Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój". Z kolei drugą część tej kwoty będą musiały wyłożyć polskie firmy lub konsorcja, które będą starać się w konkursach organizowanych przez NCBR o przyznanie unijnych środków.
PIOT zrzesza kilkadziesiąt firm z całego kraju, głównie MSP. Wspólnie z instytutami naukowo-badawczymi oraz PwC Polska organizacja przygotowała projekt programu finansującego prace badawczo-rozwojowe dla przemysłu tekstylno-odzieżowego. Przedsięwzięcie jest przeznaczone dla przedsiębiorstw lub konsorcjów naukowo-przemysłowych.
Projekt wyróżnia 7 obszarów badawczych, na które powinny zostać przeznaczone pieniądze z NCBR. Jest to personalizacja projektowania wyrobów odzieżowych, indywidualizacja wzornictwa tekstyliów i produkcja na zamówienie indywidualnego klienta. Prace badawcze mają również objąć rozwój informatycznych systemów projektowania i konstruowania odzieży, wyrobów tekstylnych z wbudowanymi systemami monitoringu parametrów fizjologicznych użytkownika, a także tekstyliów specjalnych.
Dofinansowanie z UE ma także trafić na badania w zakresie innowacyjnych wyrobów włókienniczych, w takich dziedzinach, jak hydrotekstylia, geotekstylia oraz agrotekstylia. Mają znaleźć zastosowanie m. in. w rolnictwie. Ponadto prace badawcze będą dotyczyć m. in. wielofunkcyjnych materiałów włókienniczych, które mają specjalne zastosowanie w wyrobach medycznych, środkach ochrony osobistej i zbiorowej czy w materiałach konstrukcyjnych dla budownictwa.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Źródło: "Gazeta Wyborcza"