W samych Chinach żyje około 400 miliarderów, ale i tak Państwo Środka nie może pochwalić się największą liczbą miliarderów proporcjonalnie do liczebności populacji. Pod tym względem dominują wysepki mające status rajów podatkowych, a także kraje uznawane za światowe centra do prowadzenia interesów.
Z analizy przeprowadzonej przez Approved Index z Wielkiej Brytanii wynika, że w tych 7 krajach przypada największa liczba miliarderów proporcjonalnie do populacji.
1. Monako
Ludność księstwa liczy 37,8 tys. osób. W Monako jest 3 miliarderów. Oznacza to, że jeden bogacz przypada na 12,6 tys. mieszkańców tego raju podatkowego. Najbogatszym obywatelem słynącego z luksusowych kasyn księstwa jest David Nahmad. Majątek tego kolekcjonera sztuki szacowany jest na 1,85 mld dolarów.
2. St Kitts i Nevis
ST Kitts i Nevis to państwo składające się z dwóch wysp, które znajduje się na Morzu Karaibskim w Ameryce Środkowej. Kraj posiada 55 tys. mieszkańców oraz… jednego miliardera. Jest nim Jacky Xu z Chin, założyciel firmy Trendy International Group. Oznacza to, że w St Kitts i Nevis jeden miliarder przypada na 55 tys. mieszkańców.
3. Guernsey
Terytorium tego raju podatkowego znajduje się przy francuskim wybrzeżu na kanale La Manche, które zamieszkuje 65,5 tys. mieszkańców. Podobnie jak St Kitts i Nevis, mieszka w nim zaledwie jeden miliarder, ale ze względu na nieco większą liczbę ludności, Guernsey jest niżej w rankingu niż karaibskie wyspy. Bogaczem, któremu zawdzięcza miejsce na podium jest Stephen Lansdown z majątkiem 2,1 mld dolarów. Jest on jednym z założycieli brytyjskiej firmy Hargreaves Lansdown.
4. Hong Kong
Hong Kong jest uznawany za jedno z największych centrów finansowych na świecie. Zamieszkuje go 7,2 mln osób, z czego 55 miliarderów. Oznacza to, że na jednego z nich przypada ponad 132 tys. mieszkańców. Jego najbogatszym obywatelem jest charyzmatyczny 87-letni Li Ka-Shing, którego majątek jest szacowany na 33,5 mld dolarów.
5. Cypr
Pozycja tego raju podatkowego mocno osłabła po słynnej 2 lata temu blokadzie bankomatów i opodatkowaniu depozytów bogaczy. W efekcie majętne osoby mniej chętnie lokują tam swój kapitał. Jednak wyspa licząca 858 tys. mieszkańców nadal posiada 5 miliarderów. Oznacza to, że jeden z nich przypada na 171,6 tys. populacji. Najbogatszym z nich jest Christos Lazari z majątkiem w kwocie 2,2 mld dolarów, który zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości w Londynie.
6. Szwajcaria
W szwajcarskich bankach przez dziesięciolecia bogacze chętnie lokowali swoje oszczędności, ceniąc przede wszystkim ich dyskrecję. Jednak w ostatnich latach się to zmieniło. Po kilku głośnych na całym świecie aferach związanych z praniem pieniędzy, Helweci pod presją międzynarodowej opinii publicznej coraz częściej ujawniają informacje o finansach swoich klientów. W efekcie zamożni ludzie już nie tak chętnie lokują u nich swój kapitał.
Jednak w tym stosunkowo małym kraju liczącym 8,2 mln mieszkańców, żyje 29 miliarderów. Oznacza to, że na jednego z nich przypada 284,6 tys. osób. Najbogatszym z nich jest Ernesto Bertarelli, dziedzic giganta farmaceutycznego Serono. 8 lat temu sprzedał go koncernowi Merck za 9 mld dolarów.
7. Singapur
Singapur swoją potęgę zawdzięcza zmarłemu kilka miesięcy temu wieloletniemu przywódcy - Lee Kuan Yew. Dzięki jego polityce wyspa słynie z braku korupcji oraz wysokiego PKB na mieszkańca- wyższego niż w krajach rozwiniętych.
Singapur liczy 5,4 mln mieszkańców i może poszczycić się 19 miliarderami. Oznacza to, że jeden z nich przypada na 287,8 tys. osób. Najbogatszymi z nich są bracia Robert i Philip Ng z majątkiem w wysokości 8,6 mld dolarów, którzy słyną z licznych inwestycji w nieruchomości.