Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zamierza wydobywać węgiel w soboty. Dzięki temu chce zwiększyć przychody przedsiębiorstwa przed IV kwartałem 2015 r., kiedy firma będzie musiała wypłacić pracownikom 14-stkę. Jednak najpierw władze spółki muszą ustalić warunki wynagradzania górników za pracę w szósty dzień tygodnia. Rozmowy w tej sprawie trwają.
Władze JSW chciałyby prowadzić wydobycie w soboty w najlepszych ścianach, aby lepiej wykorzystać pracę maszyn znajdujących się pod ziemią. Przypomnijmy, że wcześniej zasady wynagradzania pracowników za pracę w ten dzień stały się kością niezgody pomiędzy poprzednim zarządem spółki a związkami zawodowymi. W efekcie przez firmę przytoczyła się 17-dniowa fala strajków, zakończonych dymisją poprzedniego prezesa – Jarosława Zagórowskiego.
Wówczas związkowcy nie chcieli przyjąć do wiadomości, że płaca za pracę w soboty i w niedziele miałaby obowiązywać według zasad kodeksu pracy, a nie zgodnie z wcześniej określonymi korzystniejszymi dla górników regulacjami wewnątrzzakładowymi.
Jednak w ramach zawartego kilka miesięcy temu porozumienia pomiędzy nowym zarządem a związkowcami, które zakończyło protesty ustalono, że wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy z pięciotygodniowym dla górników jest konieczne. Powołano zespół roboczy, który do końca roku ma wynegocjować zasady i termin wprowadzenia tych zmian.
Teraz obecny prezes JSW Edward Szlęk wskazuje, że w soboty wydobycie miałoby być prowadzone przede wszystkim na najlepszych ścianach z efektywnym wykorzystaniem maszyn pracujących pod ziemią. Jednak w jego opinii należy uregulować kwestię dodatkowego wynagradzania pracowników za pracę w szósty dzień tygodnia, aby w razie potrzeby móc elastycznie reagować na rynkowy wzrost zapotrzebowania na węgiel.