Znamy pierwszych beneficjentów „Szybkiej ścieżki” od NCBR. Projekty B+R otrzymają ponad 178 mln zł

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski.
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski. Fot. Materiały prasowe NCBR
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki pierwszej tury naboru wniosków w konkursie programu „Szybka ścieżka”. Firmy poznały decyzję o przyznaniu finansowania w zaledwie 60 dni. W efekcie wsparcie otrzymają 34 projekty na łączną kwotę ponad 178 mln zł.


„Szybka ścieżka” pozwala firmom prywatnym przyspieszyć proces oczekiwania na decyzję o przyznaniu dofinansowania do 60 dni, dzięki czemu szybciej mogą one rozpocząć realizację projektu. Ponadto kolejną zaletą jest prowadzenie naboru wniosków do 31 grudnia 2015 r., co umożliwia ubieganie się o wsparcie w dogodnym dla przedsiębiorców momencie.
prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR

Zwiększenie zaangażowania przedsiębiorców w działalność badawczo-rozwojową to klucz do wzrostu innowacyjności naszej gospodarki. Dzięki funduszom unijnym dysponujemy obecnie największymi w historii środkami na wsparcie polskich firm, które chcą się rozwijać w oparciu o wyniki prac B+R. Priorytetem NCBR jest efektywne wykorzystanie tych środków. W „szybkiej ścieżce” stawiamy przede wszystkim na jakość projektów, oferując jednocześnie atrakcyjną dla przedsiębiorców formułę konkursu. Jestem przekonany, że nasze działania istotnie wzmocnią polski sektor wysokich technologii.

Jednocześnie, zgodnie z rekomendacjami Banku Światowego, NCBR wprowadził do systemu oceny wniosków panele ekspertów, dzięki czemu szansę na wsparcie mają jedynie bardzo dobre projekty, które będą realizowane przez zespoły posiadające odpowiednie kompetencje.
Natasha Kapil z Banku Światowego

Oprócz stawiania na jakość i komercyjny potencjał wybranych projektów, celem szybkiej ścieżki jest umożliwienie podejmowania ryzyka w duchu przedsiębiorczości. Dzięki nowemu programowi NCBR proces ten stanie się częścią narodowego DNA, co pozwoli rozwinąć w Polsce kulturę technologicznych start-upów.

W pierwszym etapie naboru firmy złożyły 179 wniosków o dofinansowanie. Po 60 dniach i ocenie dokonanej przez ekspertów NCBR wyłoniono 34 najlepsze projekty, które otrzymają łączne dofinansowanie w kwocie ponad 178 mln zł. W efekcie najwięcej innowacyjnych przedsięwzięć pochodzi z województwa mazowieckiego (8), dolnośląskiego (5) i małopolskiego (5).

Dofinansowane ze środków NCBR zostaną m. in. prace nad uzyskaniem ultracienkiego ogniwa fotowoltaicznego na bazie perowskitów, systemem kontroli lotniczej nowej generacji, tomografem hybrydowym do badania zawilgocenia i stanu budynków oraz wykorzystującymi energię elektromagnetyczną maszynami nowej generacji do łączenia tworzyw sztucznych. Łączny budżet konkursu „Szybka ścieżka” wynosi 1,6 mld zł.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby