Krótko śpisz? Będziesz biedny i gruby - wynika z badań

Krótko śpisz? Będziesz biedny i gruby.
Krótko śpisz? Będziesz biedny i gruby. Fot. 123rf.com
Powszechnie wiadomo, że brak dostatecznej ilości snu negatywnie wpływa na zdrowie. Ale jak się okazuje, osoby niewyspane mają także znacznie większą tendencje do tycia, jak i nawet do popadnięcia w… ubóstwo. Do takich wniosków mogą prowadzić wyniki badań, które przywołuje Światowe Forum Ekonomiczne – organizator corocznej konferencji w Davos.


Naukowcy udowodnili, że osoby, które śpią mniej niż 6 godzin na dobę, często mają problemy zdrowotne. Należą do nich takie schorzenia, jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Jak wskazuje Roxanne Bauer, konsultant Banku Światowego, to właśnie na nie często cierpią ludzi ubodzy. Wymienia serię badań naukowych, które wykazują zależność pomiędzy ilością snu a wysokością zarobków oraz otyłością.


Dwójka doktorantów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego w efekcie przeprowadzonych badań wykazała, że jedna godzina snu dłużej w długotrwałej perspektywie potrafi zwiększyć płacę nawet o 16 proc. Dlatego, że wypoczęci ludzie są bardziej wydajni.


Z kolei Jens Bonke, ekonomista i pracownik naukowy w Fundacji Rockwool w Kopenhadze przeanalizował zarobki osób, które lubią wcześniej wstawać, jak i tych wolących funkcjonować w nocy. W efekcie okazało się, że „ranne ptaszki” zarabiają średnio o 4-5 proc. więcej.


Natomiast Lauren Hale ze Stony Brook w wyniku prowadzonych badań stwierdziła, że dzieci, które regularnie przed snem odbywają rytuał w postaci czytania książki lub śpiewania piosenki, osiągają lepsze rezultaty w testach poznawczych od rówieśników nie posiadających tego rodzaju nawyków.

Ponadto Anne-Marie Chang, Chuck Czeisler oraz inni naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili eksperyment, w ramach którego uczestnicy czytali te samą książkę przed snem. Tylko, że połowa respondentów robiła to w tradycyjnej papierowej formie, a druga część za pomocą czytników elektronicznych. W efekcie osoby stosujące e-booki miały większy problem z zaśnięciem.

Oprócz tego David Dinges z Uniwersytetu w Pensylwanii wykazał, że brak snu prowadzi do nadwagi. Szczegóły prac prowadzonych przez wymienionych powyżej naukowców można poznać za pośrednictwem podcastów opublikowanych przez Światowe Forum Ekonomiczne, które są dostępne tutaj i tutaj.

Oczywiście Bauer podkreśla, że badania nie wykazują jednoznacznie, czy osoby, które krócej śpią, mniej zarabiają. Ale z pewnością ma on niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, w efekcie czego pogarsza się nasza kondycja fizyczna oraz wydajność. W dłuższej perspektywie taki stan może mieć negatywny wpływ na stan naszego portfela, gdyż zmęczeni o wiele mniej wydajnie będziemy w stanie realizować powierzone zadania.

Jednakże należy pamiętać, że często brak wystarczającej ilości snu jest ceną, jaką płacą ludzie stawiający sukces na pierwszym miejscu, nawet kosztem zdrowia. Przykładowo Cezary Smorszczewski, jeden z założycieli Alior Banku, "skrócił sen do 5 godzin, żeby robić lepszy biznes". Z kolei Donald Trump, rekin biznesu i jeden z kandydatów na stanowisko prezydenta USA, często śpi jedynie 3 godziny na dobę.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Od spalonej wątróbki do wynalezienia internetu. Fascynujący życiorys Paula Barana
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili