ZUS wprowadza e-zwolnienia. Będzie w ten sposób wałczył z nieuczciwymi pracownikami i przedsiębiorcami

ZUS wprowadza e-zwolnienia. Będzie w ten sposób wałczył z nieuczciwymi pracownikami i przedsiębiorcami.
ZUS wprowadza e-zwolnienia. Będzie w ten sposób wałczył z nieuczciwymi pracownikami i przedsiębiorcami. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Od stycznia 2016 r. zarówno pracodawca, jak i ZUS informację o chorobie otrzymają natychmiast drogą elektroniczną, a nie jak do tej pory dopiero po tygodniu, pisemnie. Ma to umożliwić ZUS-owi przeprowadzenie szybszej kontroli osoby przebywającej na zwolnieniu.


Państwowy ubezpieczyciel chce w ten sposób walczyć z nieuczciwymi pracownikami, którzy poprzez fałszywe zwolnienia lekarskie przedłużają sobie urlop. Najczęściej dotyczy to krótkich zwolnień, której zasadności dotychczas ZUS nie mógł sprawdzić, gdyż informacja o chorobie ubezpieczonego docierała do niego po tygodniu.

– Do nadużyć dochodzi również po stronie pracodawców, np. aby nie ponosić kosztów związanych z przestojem produkcji, przedsiębiorcy namawiają zatrudniane osoby do pójścia na L4 – alarmują eksperci.

Teraz ma się to zmienić. Zmiany przewidują, że lekarz będzie wystawiał zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej poprzez uzupełnienie wirtualnego profilu pacjenta w serwisie internetowym ZUS. W ten sposób e-zwolnienie automatycznie od razu trafi do ubezpieczyciela, a jego kopia do pracodawcy.

Firmy mają 2 lata na dostosowanie się do nowych zasad i założenie profili swoich pracowników w portalu ZUS. Do końca tego roku powinni to zrobić pracodawcy zatrudniający więcej niż 5 osób. Jeśli przedsiębiorstwo nie będzie posiadało kont swoich pracowników w serwisie, to lekarz wydrukuje zwolnienie, a pacjent będzie miał obowiązek dostarczyć je do pracodawcy. Ponadto lekarze do końca 2017 r. będą jeszcze mogli zdecydować, czy wystawić zwolnienie w wersji papierowej czy elektronicznej. Po tym okresie będzie już obowiązywać wyłącznie forma cyfrowa.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl


Źródło: Puls HR
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby