Dell kupuje EMC. Największe przejęcie w historii? – Ta transakcja jest w dużej mierze defensywna – uważa ekspert

Głównym celem Della jest minimalizacja kosztów - twierdzi nasz ekspert
Głównym celem Della jest minimalizacja kosztów - twierdzi nasz ekspert https://www.flickr.com/photos/mailcone/
Dell ogłosił sfinalizowanie przejęcia spółki EMC – światowego lidera w produkcji systemów zarządzania i przechowywania danych. Łączna kwota transakcji ma wynieść rekordowe 67 miliardów dolarów – jest to największa suma wyłożona w historii branży technologicznej. Analitycy uważają, że dzięki fuzji może powstać jeden z największych globalnych graczy na rynku IT. Przed nadmiernym entuzjazmem ostrzega jednak prezes zarządu Newspoint Robert Stalmach. – Historia pokazuje, że duże fuzje i przejęcia kończą się z reguły klapą. Weźmy przykładowo fuzję AOL-u i Time Warnera albo Hewlett Packarda i Compaq, które szykują się obecnie do ponownego podziału. Te przykłady pokazują, że Dell wykupując EMC podjął olbrzymie ryzyko – mówi Stalmach.


Dell ogłosił, przejęcie spółki EMC – jednego ze światowych liderów w produkcji urządzeń do przechowywania danych. Cena transakcji wyniosła blisko 70 mld dolarów. Jak pan ocenia tę akwizycję?

Robert Stalmach: W mojej ocenie ta transakcja jest w dużej mierze defensywna, obie firmy znajdują się bowiem pod silną presją. Na rynku PC-tów Della coraz mocniej naciskają dalekowschodni producenci. Ponadto globalnie urządzenia mobilne wypierają pecety, a Dell na rynku urządzeń przenośnych nie zdołał zbudować znaczącej pozycji. Już teraz azjatyckie tablety i smartfony rugują z rynku amerykańskie pecety, a ten trend będzie jeszcze narastał. Za to „hardware” przegrywa z „cloud computingiem”, dlatego EMC – producent tradycyjnych baz danych – oddaje pole Amazonowi, Google'owi i Microsoftowi.


O co więc chodzi Dellowi?

O kompleksową ofertę. Przejęcie EMC to największa transakcja w branży technologicznej. Z biznesowego punktu widzenia to dość logiczne posunięcie – duży gracz na rynku urządzeń dla klientów indywidualnych wykupuje przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją sprzętu i oprogramowania dla korporacji. Ale analizując dokładniej transakcję przejęcia można dojść do wniosku, że jej głównym celem jest minimalizacja kosztów i zoptymalizowanie działalności. To typowy mechanizm w branżach, które padają ofiarami spowolnienia i dekoniunktury.


To dlaczego EMC kosztowało aż tyle pieniędzy?

Logika rynku. Przecież trzeba pamiętać, że wycena EMC nie wzięła się z sufitu, a z dokładnej analizy dzisiejszej wartości spółki. Premia za przejęcie wyniosła np. około 30% w stosunku do wartości rynkowej. Wciąż bowiem większość danych jest przetrzymywanych na klasycznych serwerach, a nie w chmurze. Trend się jednak odwraca i i nadchodzącą zmianę uwzględniają już inwestorzy wywierając presję na zarządy w celu optymalizacji działalności i szukania nowych źródeł wpływów.


Po czym można to poznać?

Po spadającej marżowości. EMC i Dell to wciąż ogromne przedsiębiorstwa, ale wzrost konkurencji ze strony produktów substytucyjnych i spadające marże sprawiają, że sytuacja rynkowa jest dla nich coraz trudniejsza

Czy można przewidywać jak teraz potoczą się losy EMC i Della?

Historia pokazuje, że duże fuzje i przejęcia kończą się z reguły klapą. Weźmy przykładowo fuzję AOL-u i Time Warnera albo Hewlett Packarda i Compaq, które szykują się obecnie do ponownego podziału. Te przykłady pokazują, że Dell wykupując EMC podjął olbrzymie ryzyko. Niemniej wygląda na to że inwestorzy wierzą w zmysł biznesowy Michaela Della; transakcję w większości finansują bowiem fundusze i banki inwestycyjne.

Napisz do autora: michal.budzynski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby