Pokolenie obecnych 20-latków wkraczających na rynek pracy często jest krytykowane przez pracodawców oraz starszych współpracowników. Najczęstsze zarzuty kierowane w stronę millennialsów dotyczą lenistwa, braku odpowiednich kwalifikacji, zbyt wygórowanych oczekiwań finansowych czy braku lojalności wobec firmy. Jednak z pewnością pod względem niektórych umiejętności młodzi ludzie górują nad starszymi kolegami z pracy.
7 przewag millennialsów w miejscu pracy wymienił Josh DiGiorgio w serwisie Quora.
1. Obycie w świecie nowych technologii
Dla millennialsów internet oraz gadżety technologiczne są czymś zupełnie normalnym. Nie wyobrażają sobie bez nich życia, ponieważ towarzyszą im od momentu przyjścia na świat. Nic więc dziwnego, że czują się w cyfrowym środowisku jak ryba w wodzie. Często w przeciwieństwie do swoich starszych kolegów z pracy wręcz nie rozstają się ze smartfonem.
2. Posiadają lepsze wykształcenie
DiGiorgio przywołuje fakt, że obecne pokolenie jest najlepiej wykształconym w historii USA. Podobnie jest w Polsce. W 1988 roku odsetek osób z wyższym wykształceniem wynosił w naszym kraju 6,5 proc. Z kolei w 2013 roku było to już 17,5 proc., a więc niemal trzykrotnie więcej. Ale należy pamiętać, że często młodzi po studiach mają problemy ze znalezieniem pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami.
3. Potrafią być wielozadaniowi
Josh DiGiorgio wskazuje, że młodzi ludzie potrafią jednocześnie słuchać muzyki, odbierać wiadomości czy mieć otwartych wiele kart w przeglądarce internetowej, pomiędzy którymi przeskakują co kilka minut w poszukiwaniu nowych pomysłów.
W ocenie DiGiorgio młodzi ludzie za wszelką cenę szukają ciekawych wyzwań. Często są dla nich ważniejsze niż wysokie zarobki. Wolą przyjąć mniej komfortowe warunki życia i pracy w zamian za pozbycie się monotonii. Dążą do rozwiązania, a nie utrzymania problemów. W rezultacie wielokrotnie natrafiają na opór starszych osób, dla których najważniejsze jest poczucie stabilizacji, o co dziś coraz trudniej.
5. Nie boją się mówić o swoich pomysłach
Młodzi ludzie mają mnóstwo pomysłów i nie boja się o nich głośno powiedzieć – pisze DiGiorgio. Chociaż niektóre są niepraktyczne i idealistyczne, to od czasu do czasu dokonują przełomu korzystnego dla pracodawcy. Są swoistym źródłem innowacji. Jednak jego zdaniem firmy nie zawsze chcą dokonać zmian na lepsze, tylko wolą zachować obecny stan.
6. Bardziej dążą do sprawiedliwości społecznej
W swoim wpisie DiGiorgio wskazuje, że młodzi ludzie w porównaniu do poprzednich pokoleń są bardziej egalitarni, czyli dążą do zwiększenia równości społecznych. Jego zdaniem dzięki temu millennialsi są lepiej w stanie pracować w zespole złożonym z przedstawicieli różnych środowisk kulturowych i etnicznych.
7. Nie lubią zastoju
Autor twierdzi, że obecnie młodzi ludzie mają całkiem inne marzenia niż ich starsi koledzy. Ich głównym celem nie jest zdobycie stałej pracy, w której doczekają do emerytury. W jego ocenie millennialsi mają większe ambicje i usilnie dążą do ich realizacji. W efekcie często spotykają się z niezrozumieniem pracodawców, którzy zarzucają im brak lojalności wobec firmy.