Millenialsi w firmie. 7 cech, którymi biją na głowę swoich starszych kolegów

Pomimo wielu zarzutów wobec młodych, są cechy, którymi górują nad swoimi starszymi kolegami z pracy.
Pomimo wielu zarzutów wobec młodych, są cechy, którymi górują nad swoimi starszymi kolegami z pracy. Fot. ITU Pictures/http://skroc.pl/7e1f5/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/8ce73
Pokolenie obecnych 20-latków wkraczających na rynek pracy często jest krytykowane przez pracodawców oraz starszych współpracowników. Najczęstsze zarzuty kierowane w stronę millennialsów dotyczą lenistwa, braku odpowiednich kwalifikacji, zbyt wygórowanych oczekiwań finansowych czy braku lojalności wobec firmy. Jednak z pewnością pod względem niektórych umiejętności młodzi ludzie górują nad starszymi kolegami z pracy.


7 przewag millennialsów w miejscu pracy wymienił Josh DiGiorgio w serwisie Quora.

1. Obycie w świecie nowych technologii

Dla millennialsów internet oraz gadżety technologiczne są czymś zupełnie normalnym. Nie wyobrażają sobie bez nich życia, ponieważ towarzyszą im od momentu przyjścia na świat. Nic więc dziwnego, że czują się w cyfrowym środowisku jak ryba w wodzie. Często w przeciwieństwie do swoich starszych kolegów z pracy wręcz nie rozstają się ze smartfonem.

2. Posiadają lepsze wykształcenie

DiGiorgio przywołuje fakt, że obecne pokolenie jest najlepiej wykształconym w historii USA. Podobnie jest w Polsce. W 1988 roku odsetek osób z wyższym wykształceniem wynosił w naszym kraju 6,5 proc. Z kolei w 2013 roku było to już 17,5 proc., a więc niemal trzykrotnie więcej. Ale należy pamiętać, że często młodzi po studiach mają problemy ze znalezieniem pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami.

3. Potrafią być wielozadaniowi

Josh DiGiorgio wskazuje, że młodzi ludzie potrafią jednocześnie słuchać muzyki, odbierać wiadomości czy mieć otwartych wiele kart w przeglądarce internetowej, pomiędzy którymi przeskakują co kilka minut w poszukiwaniu nowych pomysłów.


Jednak w dłuższej perspektywie wielozadaniowość wcale nie musi okazać się atutem. Jak pokazują badania, z biegiem czasu jest przyczyną obniżania wydajności nawet o 40 proc. Ponadto bloger INNPoland Marcin Rutkowski wskazuje, dlaczego multitasking często bywa wręcz ściemą.

4. Szukają wyzwań, a nie stagnacji

W ocenie DiGiorgio młodzi ludzie za wszelką cenę szukają ciekawych wyzwań. Często są dla nich ważniejsze niż wysokie zarobki. Wolą przyjąć mniej komfortowe warunki życia i pracy w zamian za pozbycie się monotonii. Dążą do rozwiązania, a nie utrzymania problemów. W rezultacie wielokrotnie natrafiają na opór starszych osób, dla których najważniejsze jest poczucie stabilizacji, o co dziś coraz trudniej.

5. Nie boją się mówić o swoich pomysłach

Młodzi ludzie mają mnóstwo pomysłów i nie boja się o nich głośno powiedzieć – pisze DiGiorgio. Chociaż niektóre są niepraktyczne i idealistyczne, to od czasu do czasu dokonują przełomu korzystnego dla pracodawcy. Są swoistym źródłem innowacji. Jednak jego zdaniem firmy nie zawsze chcą dokonać zmian na lepsze, tylko wolą zachować obecny stan.

6. Bardziej dążą do sprawiedliwości społecznej

W swoim wpisie DiGiorgio wskazuje, że młodzi ludzie w porównaniu do poprzednich pokoleń są bardziej egalitarni, czyli dążą do zwiększenia równości społecznych. Jego zdaniem dzięki temu millennialsi są lepiej w stanie pracować w zespole złożonym z przedstawicieli różnych środowisk kulturowych i etnicznych.

7. Nie lubią zastoju

Autor twierdzi, że obecnie młodzi ludzie mają całkiem inne marzenia niż ich starsi koledzy. Ich głównym celem nie jest zdobycie stałej pracy, w której doczekają do emerytury. W jego ocenie millennialsi mają większe ambicje i usilnie dążą do ich realizacji. W efekcie często spotykają się z niezrozumieniem pracodawców, którzy zarzucają im brak lojalności wobec firmy.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby