Branson, Musk czy Bock. 5 ulubionych pytań najpotężniejszych szefów na świecie w czasie rozmów kwalifikacyjnych

Richarda Bransona najbardziej interesuje to, czego kandydat nie zawarł w CV.
Richarda Bransona najbardziej interesuje to, czego kandydat nie zawarł w CV. Fot. D@LY3D/http://skroc.pl/44155/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/8ce73
Doświadczeni prezesi oraz dyrektorzy generalni firm wiedzą, że standardowe rozmowy kwalifikacyjne często są bezskuteczne w poszukiwaniu właściwych pracowników. Dlatego najpotężniejsi szefowie świata, którzy osobiście prowadzą rozmowy z kandydatami, zadają niestandardowe pytania.


Osoba ubiegająca się o pracę nie usłyszy od nich banalnego „Jaka jest pańska najmocniejsza strona?” albo „Co uważa pan za swoją największą słabość”. Dla Richarda Bransona, Elona Muska czy Laszlo Bocka równie cenny co pieniądze, jest ich czas. Dlatego nie tracą go na zadawanie sztampowych pytań. Podobnie uważa choćby światowej sławy psycholog społeczny Richard Nisbett, który w ogóle wątpi w sens przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych.,


Jeżeli więc ktoś marzy o pracy w takich firmach, jak Google, Tesla czy Virgin, musi przygotować się na zaskakujące, a często wręcz podchwytliwe pytania. Oto 5 ulubionych pytań najpotężniejszych szefów świata.

1. Elon Musk, szef Tesli i SpaxeX – „…Gdzie jesteś?”

Elon Musk zamiast banalnych pytań daje kandydatom do pracy w Tesli następującą zagadkę: „Stoisz na powierzchni Ziemi. Następnie idziesz jedna milę na południe, jedną na zachód oraz jedną na północ. Kończysz wędrówkę dokładnie tam, gdzie ją zacząłeś. Gdzie jesteś?”. Jaka jest prawidłowa odpowiedź?
Jak twierdzi serwis Mashable, brzmi ona: „Jesteś na biegunie północnym albo gdzieś niedaleko bieguna południowego”. Dziwna łamigłówka, ale prezes Tesli i SpaceX chce pracować z najlepszymi inżynierami na świecie i wymaga od nich nieabstrakcyjnego myślenia.

2. Tony Hsieh, prezes Zappos – „Opisz w skali od 1 do 10, jak dziwny jesteś?”

Jak przyznaje Hsieh, jego firma dąży do tworzenia nieco zabawnej i tajemniczej atmosfery. Dlatego zadaje to zaskakujące pytanie o ocenę własnej dziwności. Szef Zappos wskazuje, że nie chodzi o to, jaką kandydat dokładnie wskaże liczbę, ale jak ogólnie poradzi sobie z udzieleniem odpowiedzi.
Jednak wskazanie 1 może oznaczać, że taka osoba jest zbyt spięta, aby dostać posadę. Z kolei 10, że jest zbyt psychotyczna, aby odnaleźć się w tej organizacji – argumentuje Hsieh.

3. Richard Branson, szef Virgin – „Czego nie miałeś szansy wykazać w CV?”

Twórca Grupy Virgin wskazuje, że chociaż dobrze przygotowane CV jest ważne, to nie należy on do zwolenników tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej. Miliarder nie lubi tracić czasu na dyskusję o tym, co mógł wcześniej przeczytać w dokumentach aplikacyjnych.
Dlatego woli zapytać kandydata jaką jeszcze interesującą informacje chciałby zamieścić w swoim życiorysie, ale nie miał na to szansy – np. z powodu ograniczenia treści.

4. Peter Thiel, współzałożyciel PayPala i inwestor – „Powiedz mi coś, co jest prawdą, ale prawie nikt nie zgadza się z tobą w tej kwestii?”

Peter Thiel rozmawiając zarówno z kandydatami do pracy, jak i startupami szukającymi dofinansowania lubi poszukiwać osób, które nie boją się mówić tego, co myślą. Dlatego zadając to zaskakujące pytanie sprawdza oryginalność i odwagę wyrażania swoich myśli przez rozmówcę.

5. Laszlo Bock, szef HR Google – „Podaj mi przykład sytuacji, kiedy rozwiązywałeś trudny problem?”

Szef kadr w Google uważa, że zadając takie pytanie uzyskuje jednocześnie dwie ciekawe informacje o kandydacie. Po pierwsze może dowiedzieć się, jak dana osoba działa w trudnej sytuacji, a po drugie co uważa za tego rodzaju wydarzenie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Businessinsider.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby