Wynalazek polskich studentów nauczy przedszkolaki programować. I to bez komputera czy tabletu

Naukę kodowania można rozpocząć poprzez zabawę z robotem.
Naukę kodowania można rozpocząć poprzez zabawę z robotem. Fot. IMCBerea College/http://skroc.pl/44c3c/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/8ce73
Studenci Politechniki Białostockiej stworzyli wynalazek dla najmłodszych dzieci, który będzie dla nich pomocny w stawianiu pierwszych kroków w nauce programowania – Cube&Code. Co więcej, edukacja przedszkolaków będzie odbywać się w formie zabawy bez ingerencji komputera czy tabletu. Jak to możliwe?


Nauka programowania poprzez zabawę
Jak wyjaśnia jeden z twórców Cube&Code Marcin Joka w rozmowie z Polską Agencją Prasową, jest to system przeznaczony dla dzieci, które nie nabyły jeszcze umiejętności czytania czy obsługi aplikacji komputerowych. W jego skład wchodzą kolorowe klocki oraz specjalna szyna przeznaczona do komunikacji z robotem.


Zadaniem najmłodszych jest wsadzanie poszczególnych klocków w szynę według przygotowanej do tego celu instrukcji. Każdy z nich posiada oddzielny kolor i symbol, który jest odpowiedzialny za inny ruch robota.

Aby Cube&Code znalazło praktyczne zastosowanie w przedszkolach czy szkołach, studenci Politechniki Białostockiej stworzyli także Photona – robota połączonego z systemem, który ma pojawić się na rynku w kwietniu 2016 roku. Z kolei szyna wraz z klockami zostanie wprowadzona do powszechnego użytku najprawdopodobniej w lipcu przyszłego roku. Więcej o projekcie studentów z Białegostoku można przeczytać na ich stronie internetowej.

Robot dla dziecka i nauka kodowania
Ma to stanowić odpowiedź na brak na rynku odpowiednich programów do nauki programowania dla najmłodszych. Kilka dni temu na wspólnej konferencji prasowej ministrowie edukacji narodowej, cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedzieli m. in. jej wprowadzenie do programu nauczania w polskich szkołach – o czym pisaliśmy w INNPoland.


Z kolei kilka miesięcy temu pisaliśmy na łamach INNPoland, jak nie zrobić ze swojego dziecka przyszłego bezrobotnego. Aby temu zapobiec, warto kupić mu robota. Nawet 2 Amerykanki rzuciły USA, aby w ramach projektu Girls Code Fun w naszym kraju uczyć polskie dziewczynki kodowania.
Problem z brakiem w Polsce odpowiednich programów do nauki programowania dostrzegł także m. in. Samsung. W ramach inicjatywy tej firmy powstało na terenie całego kraju już 16 „Cyfrowych Klas” Mistrzów Kodowania – ostatnią w Sobótce na Dolnym Śląsku.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.