Nieoczekiwana zmiana miejsc! Polska spółdzielnia przejmuje fabrykę zachodniego koncernu

Wszystko wskazuje na to, że Spółdzielnia Inwalidów ŚWIT chce wejść do krajowej czołówki producentów z branży kosmetycznej.
Wszystko wskazuje na to, że Spółdzielnia Inwalidów ŚWIT chce wejść do krajowej czołówki producentów z branży kosmetycznej. Fot. Pixabay
Ledwie dwadzieścia kilometrów od Warszawy, na sześciu hektarach gruntów rozciąga się kompleks fabryczny, należący – jeszcze – do globalnego koncernu Colgate-Palmolive. Za kilka tygodni fabryka ta znajdzie się w polskich rękach.


Kupującym będzie Spółdzielnia Inwalidów ŚWIT – mimo nieco staromodnej nazwy, jedna z najdynamiczniejszych firm polskiej branży kosmetycznej. Przejmowany przez spółdzielnię obiekt przez ponad dwadzieścia lat uchodził za jeden z najnowocześniejszych obiektów tej branży w Polsce. Umożliwia on produkcję i konfekcjonowanie m.in. płynów, szamponów, żeli, past do mycia naczyń oraz proszków do czyszczenia. A pasty i proszki były dotychczas słabym punktem oferty Spółdzielni.


Hale produkcyjne w halinowskiej fabryce mają w sumie powierzchnię 10 tysięcy metrów i są wyposażone w nowoczesne, zautomatyzowane linie produkcyjne, pozwalające m.in. mieszać, rozpuszczać, homogenizować, filtrować, przesiewać, rozlewać i konfekcjonować produkty. Zainstalowana aparatura kontrolno-pomiarowa ma gwarantować najwyższą jakość procesów produkcyjnych. „W latach 1993-2015 funkcjonowało jedno z najnowocześniejszych laboratoriów chemiczno-mikrobiologicznych” – dorzuca spółdzielnia w specjalnym komunikacie.


Dla Spółdzielni Inwalidów ŚWIT zakup zakładu w Halinowie może być „nowym początkiem”. Wydajność produkcyjna firmy, dzięki nowym możliwościom, może wzrosnąć z 5 do 110 mln sztuk i sprawić, że ŚWIT zagrozi pozycji dotychczasowych liderów branży kosmetycznej w Polsce. W końcu nie kupuje się ciężarówki, żeby pojechać nią na niedzielny piknik. – Nowa fabryka pozwoli nam na złożenie oferty produkcyjnej największym sieciom handlowym w Polsce – komentowała Magda Czajkowska ze ŚWIT-u.


Sprzedaż fabryki w Halinowie nie była wielkim zaskoczeniem dla rynku. Koncern Colgate-Palmolive już w 2012 r. sygnalizował chęć sprzedaży tego obiektu – obok innych nowoczesnych fabryk w Niemczech i Szwajcarii. Wiązało się to z planem rozbudowy innej, należącej do koncernu fabryki – w Świdnicy.

Pewnym zaskoczeniem może być nabywca: Spółdzielnia Inwalidów ŚWIT to firma z 70-letnią historią, jednak nie należąca dotychczas do ścisłej czołówki branży kosmetycznej nad Wisłą. Pracuje w niej około ośmiuset osób, w olbrzymiej większości niepełnosprawnych. Dotychczas koncentrowała się na produktach służących pielęgnacji cery i chemii gospodarczej – sprzedawanych m.in. pod markami Abra, Days Cosmetics, Exclusive Cosmetics.

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili