Idea Place to biuro coworkingowe, które znajduje się w samym centrum Wrocławia, tuż obok rynku – na Placu Solnym. Panuje w nim świetny klimat do tworzenia zarówno małych, jak i gigantycznych biznesów. To właśnie w tym biurze stworzonym przez Ewę Rogoż, przez sześć miesięcy pracował zespół odpowiedzialny za budowę fabryki Nestle Purina zlokalizowanej w okolicach stolicy Dolnego Śląska. Z kolei polski startup wyróżniony przez Deloitte – Droids On Roids, do dziś ma tu swoją siedzibę.
Założyć firmę i zaszczepić w innych ideę własnego biznesu
Ewa Rogoż założyła Idea Place 5 lat temu. Jak przyznaje w rozmowie z INN:Poland, chciała spełnić swoje marzenie. Było nim po pierwsze prowadzenie własnej firmy, a jednocześnie pomaganie takim osobom, jak ona sama, czyli początkującym przedsiębiorcom w rozkręceniu ich biznesów.
Początki nie były łatwe. Aby wypromować we Wrocławiu ideę coworkingu, zdecydowała się zorganizować flash mob, czyli sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia serii krótkotrwałych zdarzeń, zazwyczaj zaskakujących dla przypadkowych świadków. Tym miejscem była jedna z galerii handlowych w stolicy Dolnego Śląska co potwierdza, że początki każdego biznesu bywają trudne.
Miejsce dla startupów i biznesowych „grubych ryb”
Jak widać po efektach działalności biura coworkingowego z Placu Solnego, była to świetna decyzja. – Jesteśmy nie tylko inkubatorem, ale także platformą do kontaktów dla startupów rozpoczynających działalność we Wrocławiu – dodaje Ewa Rogoż.
Jednak Idea Place to nie tylko startupy, ale także gigantyczny biznes. To właśnie tutaj przez sześć miesięcy pracował zespół odpowiedzialny za budowę fabryki koncernu Nestle Purina zlokalizowanej pod Wrocławiem.
Na Placu Solnym swoją działalność rozpoczęli również Tomasz i Wojciech, założyciele polskiego startupu, który w 2015 roku zdobył trzecie miejsce w prestiżowym rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe Awards w kategorii Rising Star – o czym pisaliśmy w INN:Poland. Firma startowała w trzyosobowym składzie, a dziś jej zespół liczy około 40 osób. Pomimo gigantycznego rozwoju przedsiębiorstwa, nadal ma ono swoją siedzibę w tym samym budynku, co cowork stworzony przez Ewę Rogoż.
W Idea Place świetnie czują się także nie tylko polskie, ale i zagraniczne firmy. Tutaj swoje pierwsze kroki stawiała firma technologiczna Cogniance z Ukrainy. O tym, na jak potężną skalę prowadzi działalność, niech świadczy fakt, że oprócz Wrocławia i Kijowa, posiada swoje placówki w Dolinie Krzemowej, Los Angeles, Nowym Jorku, Bostonie, Detroit, Londynie, Monachium oraz Kopenhadze.
Miejsce tętniące kreatywnością
Idea Place współpracuje nie tylko ze startupami i dużym biznesem, ale także z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która jest odpowiedzialna m. in. za pozyskiwanie zagranicznych inwestorów na terenie stolicy Dolnego Śląska oraz okolic.
Świetny klimat do prowadzenia firmy, poznawania partnerów biznesowych czy inwestorów, a także wzajemnej wymiany doświadczeń zawodowych, doceniają również wrocławscy przedsiębiorcy. Tacy, jak Marek Guzowski, właściciel firmy szkoleniowej.
– Od początku zależało mi na atmosferze wymiany pomysłów i budowaniu relacji pomiędzy osobami, biznesami i branżami. Widząc dziś moich gości, przedstawicieli dużego i małego biznesu wiem, że pięć lat temu warto było założyć Idea Place – podsumowuje zadowolona Ewa Rogoż.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Reklama.
Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
Jednym z ważniejszych i unikatowych miejsc na mapie wrocławskiej przedsiębiorczości jest IdeaPlace. Najciekawsze pomysły często powstają na styku branż gdy osoby z różnych środowisk wzajemnie siebie inspirują swoim, często odmiennym, podejściem.
Marek Guzowski, przedsiębiorca
Dla mnie to unikatowe uczucie być w gronie tak prężnie działających w mieście firm i instytucji. Gdyby nie okazja by wspólnie realizować projekty w Idea Place, myślę, że nie spotkałbym tak wielu kreatywnych ludzi w jednym miejscu i czasie.