30 milionów na chemię. Ruszył nowy program finansowania NCBR i Synthos S.A.

Program SYNChem jest realizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz prywatnego partnera tej instytucji, firmę Synthos S.A.
Program SYNChem jest realizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz prywatnego partnera tej instytucji, firmę Synthos S.A. Fot. Pixabay.com
30 milionów złotych wyłożą wspólnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz spółka Synthos S.A. Środki te mają posłużyć do wsparcia badań naukowych i prac rozwojowych nad nową generacją produktów w przemyśle chemicznym, w ramach programu SYNChem.


Inicjatywa adresowana jest do konsorcjów naukowo-przemysłowych: w ramach programu współfinansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój będą one mogły ubiegać się o środki na badania naukowe i prace rozwojowe nad nową generacją produktów – ekologicznych antydegradantów, wysokosprawnych elastometrów, bio-pestycydów, włókien i materiałów kompozytowych dla przemysłu i medycyny. Nabór wniosków ma się rozpocząć 20 czerwca br. i potrwać trzy miesiące – do 20 września.


Napływające zgłoszenia będą oceniane przez ekspertów pod kątem naukowo-technologicznym i gospodarczo-biznesowym. Oznacza to również swoistą „rozmowę kwalifikacyjną”, podczas której wnioskodawcy będą musieli przekonująco uzasadnić i obronić swój pomysł w konfrontacji z ekspertami. Podobnie wnioskodawca będzie musiał poddać ocenie swój zespół badawczy oraz zaplecze techniczne – by nie było wątpliwości, że zadanie zostanie zrealizowane prawidłowo. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia dofinansowanego w ramach konkursu wynosi 1 mln złotych.

Wspomniane środki – 30 milionów złotych – NCBR i Synthos S.A. zapewnią w równych częściach. Drugi ze sponsorów projektu to firma znajdująca się w europejskiej czołówce producentów kauczuków syntetycznych oraz polistyrenów do spieniania EPS. Udział w SYNChem to nie jedyna inicjatywa tej firmy adresowana do polskich chemików. Pod koniec kwietnia Synthos S.A. ogłosiła również konkurs Synthos Chemical Award, w którym nagrodzony zostanie najlepszy polski chemik – po raz pierwszy w historii polskiej nauki uhonorowany w ten sposób badacz otrzyma dokładnie milion złotych nagrody!


SYNChem to podręcznikowy przykład wspólnych inicjatyw Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz jego biznesowych partnerów. Obie strony wspólnie tworzą mechanizm finansowania prac badawczo-rozwojowych, dzięki któremu realizowana jest agenda badawcza opracowana na bazie zaproponowanych przez partnera obszarów problemowych.

Warunkiem podjęcia takiej współpracy przez NCBR jest założenie osiągnięcia istotnego efektu ekonomicznego w obszarze działalności partnera oraz przyczynienie się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności danego sektora. Jedynym programem w tej formule realizowanym dotychczas we współpracy z przemysłem – a konkretnie koncernem KGHM Polska Miedź S.A. – był CuBR (wsparcie innowacji w przemyśle metali nieżelaznych). Ta forma partnerskiej współpracy będzie się jednak rozwijać: wśród zaplanowanych na ten rok inicjatyw są programy tworzone wspólnie z PKP PLK oraz PGE.

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł