Ćwierć miliarda złotych – taką sumą chcą wesprzeć polskich naukowców Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O dofinansowanie z tej puli wystąpiły władze szesnastu ośrodków badawczych w całej Polsce.
Resort nie pozostawia żadnych wątpliwości co do swojej determinacji. – Stawiamy na przenikanie się nauki i biznesu, bo to przekłada się na realne zyski dla gospodarki. Komercjalizacja wyników badań powinna stać się standardem, a nie wyjątkiem od reguły – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Narzędziem do wsparcia tego celu był konkurs na dofinansowanie kosztów utrzymania infrastruktury badawczej, służącej komercjalizacji prac. – Wierzę, że przyznane w konkursie środki zachęcą ośrodki badawcze do ściślejszej współpracy z przemysłem, a naukowców – do wprowadzania wyników swoich prac na rynek – deklarował szef resortu.
W konkursie wzięło udział szesnaście ośrodków, które mają infrastrukturę wartości co najmniej 50 mln złotych – stworzoną w oparciu o Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Jak się okazało, rywalizacja była tak wyrównana – a wnioski tak skrupulatnie przygotowane – że ostatecznie organizatorzy konkursu postanowili wesprzeć wszystkie projekty, m. in. Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Politechnika Warszawska, a także Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Kolejne transze środków będą kierowane do ośrodków aż do 2020 roku.
– Mamy w Polsce sprzęt i laboratoria światowej klasy, których nierzadko zazdroszczą nam badacze z krajów „starej” Europy – mówi Maciej Chorowski, dyrektor NCBR. – Tego skoku jakościowego udało się dokonać dzięki funduszom unijnym. Teraz czas na wykorzystanie laboratoriów do realizacji ambitnych projektów badawczo-rozwojowych służących gospodarce. Przyznane w konkursie środki przeznaczone są na utrzymanie już istniejącej infrastruktury, ale co najważniejsze: dodatkową premię otrzymają te podmioty, które najskuteczniej współpracują przedsiębiorcami i komercjalizują wyniki prac badawczo-rozwojowych – wyjaśniał.
Na ten ostatni element – komercjalizację – organizatorzy konkursu kładą szczególny nacisk. Dofinansowanie ma być przyznawane corocznie, ale jego wysokość w olbrzymim, sięgającym 80 proc., stopniu będzie uzależniona od przychodów z komercjalizacji wyników prac zrealizowanych przy wykorzystaniu posiadanej infrastruktury w ostatnim roku.
Konkurs został zorganizowany na bazie Programu wsparcia kosztów utrzymania infrastruktury badawczej PANDA 2. To program skierowany do ośrodków prowadzących badania naukowe lub prace rozwojowe, a także – działających na rzecz upowszechnienia nauki. Środki pochodzące z Programu mają w głównej mierze motywować i zachęcać ośrodki badawcze do zewnętrznego udostępniania posiadanej infrastruktury i utrzymywania jej w gotowości do świadczenia usług.