Brexit stał się faktem. Rynki szaleją

Fot. Pixabay
Ponad siedemnaście milionów głosów przeciwko niecałym szesnastu milionom: taką większością wyspiarze zagłosowali przeciwko członkostwu w Unii Europejskiej. Rząd w Londynie może już tylko próbować minimalizować wstrząsy, ale to zadanie wydaje się przerastać jego siły.

„Dzień niepodległości” – tak skomentował rezultaty głosowania kontrowersyjny lider Partii Niepodległościowej (UKIP). Kto wie jednak, czy nie lepsza byłaby fraza „dzień Apokalipsy”.

Wiadomo już, jak na wyniki referendum zagłosowały rynki światowe: załamaniem się kursu funta szterlinga, najniższego od 1985 roku. W pewnym momencie brytyjska waluta „poleciała” w dół o 10 procent, potem nieco się odbiła, ale wciąż traci w stosunku do euro i dolara. Euro osłabło wobec dolara o 3,3 proc. Traderzy twierdzą, że spadki są większe niż w momencie wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Tymczasem na londyńskiej giełdzie dantejskie sceny: przykładowo notowania szacownego banku Barclays poleciały w dół o 30 proc. Cała giełda poleciała o 1,45 proc. w dół, aczkolwiek to może być dopiero początek: handel jeszcze na dobre nie ruszył. – Nigdy nie widziałem czegoś takiego, to coś większego niż upadek Lehman Brothers czy Czarna Środa, a jeszcze przecież nie mieliśmy wyników – komentował niespokojną noc na rynkach walutowych Joe Rundle, szef traderów funduszu ETX Capital.

W dół poszła też cena ropy wydobywanej na Morzu Północnym: do 48,24 dol. za baryłkę, co oznacza spadek o 2,68 dol. – największy od lutego. Za Atlantykiem spadek był (procentowo) jeszcze większy – cena spadła do 47,52 dol. za baryłkę, o 2,69 dol. mniej.Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.