Prawo do zawieszenia działalności gospodarczej nie jest zarezerwowane dla wszystkich podatników. Ci, którzy zatrudniają pracowników, nie mogą z niego skorzystać.
Przedsiębiorca zobowiązany jest do comiesięcznego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeśli zawiesza swoją działalność, powoduje to ustanie tego obowiązku, aż do dnia kiedy wznowi działanie firmy.
Zawieszenie działalności gospodarczej może trwać od 30 dni do 24 miesięcy. Eksperci Tax Care policzyli, przyjmując stałą wysokość składek ZUS i stałą inflację, że za maksymalny okres zawieszenia biznesu można oszczędzić maksymalnie prawie 27 tysięcy złotych.
Podczas zawieszenia działalności firmy podatnik nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom rentowym i emerytalnym, ale ma prawo do nich dobrowolnie przystąpić. Można również przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie można jednak skorzystać z dobrowolnego „chorobowego”.
Wyjątkiem jest przedsiębiorca, który musiał zawiesić działalność w celu osobistej opieki nad dzieckiem. Taka opieka trwa do 3 lat, ale nie dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
Oczywiście, zawieszenie działalności to z jednej strony oszczędności, z drugiej utrata kontaktów biznesowych, zamówień, być może doprowadzenie firmy do bezpowrotnego upadku.