Najstarsze polskie firmy mają ponad 700 lat. Spróbuj zgadnąć, o jakie chodzi

moori/123rf/zdjęcie seryjne
Polska przechodziła wojny, zabory, komunizm. Przez ten czas niezniszczalne były jednak polskie firmy, który przetrwały nasze dramatyczne dzieje.


Najstarszą polską firmą jest Kopalnia Wieliczka. Wydobycie soli trwało od XIII wieku, firma działa już ponad 700 lat. Wieliczka to jedna z najstarszych kopalni soli na świecie i jedna z najstarszych firm świata. W XVI wieku sól była dobrem luksusowym i doprowadziła Wieliczkę do statusu jednego z największych przedsiębiorstw Europy. Dziś wydobycie soli w Wieliczce jest śladowe.

Browar Namysłów szturmem zdobywa dziś polski rynek piwny. Jest obecny na rynku już 695 lat. Zielony Namysłów jest jednym z ulubionych złocistych trunków Polaków, można go kupić w większość sklepów spożywczych, dyskontów i hipermarketów.

Pierwsza wzmianka o namysłowskim browarze pochodzi z 20 kwietnia 1321 roku. Książę oleśnicki i namysłowski wspominał o książęcej słodowni i warzelni w Namysłowie. Obecnie istniejący browar, który znajduje się na terenie zamku w Namysłowie, założył niemiecki piwowar August Haselbach.

Piwnica Świdnicka to jedna z najstarszych restauracji w Europie, istnieje od około 1275 roku. Zlokalizowana w podziemiach wrocławskiego ratusza, jako jedyna piwiarnia w mieście zachowała przez kilkaset lat swój pierwotny kształt. Gościli tu królowie, książęta, wybitni artyści i literaci, tacy jak Chopin, Słowacki, Wybicki i Goethe.


Browar Warka istnieje od 1478 roku. Książę Bolesław V wydał przywilej, który dał wyłączność na zaopatrzenie swojego dworu w piwo browarowi wareckiemu. Browar zakończył działalność w 1944 r. Decyzję o wznowieniu produkcji podjęto w 1968 roku. Dziś powstają tu tak znane piwa jak Warka, Warka Strong czy Królewskie.

Napisz do autora: rafal.badowski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.