Najstarszą polską firmą jest Kopalnia Wieliczka. Wydobycie soli trwało od XIII wieku, firma działa już ponad 700 lat. Wieliczka to jedna z najstarszych kopalni soli na świecie i jedna z najstarszych firm świata. W XVI wieku sól była dobrem luksusowym i doprowadziła Wieliczkę do statusu jednego z największych przedsiębiorstw Europy. Dziś wydobycie soli w Wieliczce jest śladowe.
Browar Namysłów szturmem zdobywa dziś polski rynek piwny. Jest obecny na rynku już 695 lat. Zielony Namysłów jest jednym z ulubionych złocistych trunków Polaków, można go kupić w większość sklepów spożywczych, dyskontów i hipermarketów.
Pierwsza wzmianka o namysłowskim browarze pochodzi z 20 kwietnia 1321 roku. Książę oleśnicki i namysłowski wspominał o książęcej słodowni i warzelni w Namysłowie. Obecnie istniejący browar, który znajduje się na terenie zamku w Namysłowie, założył niemiecki piwowar August Haselbach.
Piwnica Świdnicka to jedna z najstarszych restauracji w Europie, istnieje od około 1275 roku. Zlokalizowana w podziemiach wrocławskiego ratusza, jako jedyna piwiarnia w mieście zachowała przez kilkaset lat swój pierwotny kształt. Gościli tu królowie, książęta, wybitni artyści i literaci, tacy jak Chopin, Słowacki, Wybicki i Goethe.
Browar Warka istnieje od 1478 roku. Książę Bolesław V wydał przywilej, który dał wyłączność na zaopatrzenie swojego dworu w piwo browarowi wareckiemu. Browar zakończył działalność w 1944 r. Decyzję o wznowieniu produkcji podjęto w 1968 roku. Dziś powstają tu tak znane piwa jak Warka, Warka Strong czy Królewskie.