Jedyne problemy psychiczne, jakich doświadczają osoby transseksualne, wynikają ze stygmatyzacji przez otoczenie - przekonuje prof. Geoffrey Reed.
Jedyne problemy psychiczne, jakich doświadczają osoby transseksualne, wynikają ze stygmatyzacji przez otoczenie - przekonuje prof. Geoffrey Reed. Fot. 123rf
Reklama.
Raport z badań nad transseksualizmem został opublikowany na łamach prestiżowego magazynu „Lancet Psychology” przez zespół profesora Geoffrey'a M. Reeda, naukowca Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksykańskiego oraz doradcy Światowej Organizacji Zdrowia.
W swoim tekście Reed powołuje się na wywiady z 250 osobami transseksualnymi w wieku od 18 do 65 lat. W większości są to mężczyźni (płeć morfologiczna), którzy identyfikują się z płcią żeńską. We wszystkich przypadkach świadomość tej „rozbieżności płciowej” ujawniła się stosunkowo wcześnie – między 2. a 17. rokiem życia.
Problemy psychiczne, jakich doświadczyli badani przez Reeda rozmówcy, rzeczywiście się pojawiały – ale jako skutek stresów, wynikających ze stygmatyzacji i prześladowań, jakich doświadczali transseksualiści. W 83 proc. przypadków stresy związane z kłopotami były bardzo silne i prowadziły do depresji. Jedynie co dziesiąty badany uznał, że nie miał problemów w relacjach z rodziną, w szkole lub w pracy.

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl