Produkujemy najfajniejsze autobusy w Europie. Polski Solaris zdobył prestiżową nagrodę

Solaris Urbino 12 Electric.
Solaris Urbino 12 Electric. Fot. Materiały prasowe
Cztery dni morderczych testów, mierzenie zarówno przyspieszenia, jak i poziomu hałasu, jazda w charakterze kierowcy, jak i pasażera... Jury, w którym znaleźli się przedstawiciele aż dwudziestu państw, nie miało większych wątpliwości – elektryczny Solaris Urbino 12 to najlepszy autobus, jaki zaproponowali w tym roku producenci takich pojazdów.

To była już 27. edycja konkursu „Bus of the Year” organizowanego przez Association of Commercial Vehicle Editors (ACE) – Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych. Solaris konkurował w nim z firmami Ebusco, Irizar, Van Hool i Mercedesem – który jako jedyny wystawił pojazd napędzany gazem CNG (pozostali rywale przedstawili pojazdy elektryczne).

Jurorzy spędzili cztery dni na przełomie maja i czerwca, testując autobusy. Sprawdzano, jak przyspieszają i hamują, czy mocno trzęsą i jak bardzo są głośne. Przejechali się wszystkimi wehikułami, zarówno jako kierowcy, jak i pasażerowie. Nad ostatecznym werdyktem radzili zaś aż do końca sierpnia.

Wygrał pojazd Solarisa: Urbino 12 Electric, zaopatrzony w baterie pojemności 240 kWh oraz dwa systemy ładowania – przy użyciu pantografu oraz złączem typu plug-in. Przy tej okazji polski producent miał też okazję zaprezentować jurorom ładowarkę nowej generacji, opracowaną przez firmę Ekoenergetyka – Polska. - To niewątpliwie symbol zmian, jakie zachodzą w nowoczesnych środkach komunikacji miejskiej – skwitował prezes Solaris, Andreas Strecker. - Autobusy elektryczne są przyszłością. Z pewnością nie zastąpią całkowicie innych pojazdów stosowanych w transporcie publicznym, ale są ich doskonałym, całkowicie bezemisyjnym i niezwykle cichym dopełnieniem – dodawał.


Oficjalne wręczenie nagrody już we wrześniu w Hanowerze. Pogratulować!

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.