W Polsce funkcjonuje trzy tysiące nielegalnych kopalni, w których wydobywa się surowce warte nawet miliard złotych

Nielegalne płukanie bursztynu w okolicach Gdańska.
Nielegalne płukanie bursztynu w okolicach Gdańska. Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Wydawałoby się, że takie rzeczy zdarzają się tylko w Trzecim Świecie. Tymczasem nad Wisłą funkcjonuje kilka tysięcy działających na czarno, mniejszych lub większych, kopalni. Ich pracownicy i właściciele nielegalnie wydobywają kruszywa czy bursztyn warty w sumie miliard złotych.

Tak twierdzi Główny Geolog Kraju oraz wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek. Łupem złodziei mają padać przede wszystkim kruszywa – jak piasek i żwir, ale również bursztyn lub torf. Nielegalny proceder ma gigantyczną skalę. - Średnioroczne legalne wydobycie piasku i żwiru w Polsce wynosi około 150 mln ton, z kolei w przypadku kruszyw takich jak piaskowce, granit czy bazalt to około 70 mln ton. Szacujemy, że bezkoncesyjna eksploatacja takich kopalin jest nie mniejsza niż 50-70 mln ton rocznie, czyli prawie tyle, ile wynosi wydobycie węgla kamiennego – podsumowywał Jędrysek.

Ba, proporcje są jeszcze gorsze w przypadku bursztynu. Legalnie pozyskuje się co roku około 130 kilogramów bursztynu. Tymczasem, według ministerstwa środowiska, nielegalny wolumen wydobycia tej żywicy może być nawet stukrotnie wyższy!

Ministerstwo szacuje straty wynikające z tego procederu na miliard złotych rocznie. A chodzi tylko o wartość kradzionych surowców – do tego należałoby jeszcze dodać utracone podatki, opłaty czy zniszczenie środowiska naturalnego. Stąd pomysł resortu na nową służbę – Polską Służbę Geologiczną – która miałaby od początku przyszłego roku zająć się ściganiem nadużyć. PSG miałaby dokumentować złoża i szacować ich wartość, kontrolować koncesje oraz pochodzenie kopalin używanych podczas realizacji inwestycji budowlanych.

Co ciekawe, strażnicy mieliby być uzbrojeni – tak w paralizatory, jak i broń palną. Nic dziwnego, przekonuje wiceminister środowiska: wydobyciem m.in. bursztynu często zajmują się grupy przestępcze. Pytanie jednak, ile będzie w stanie zdziałać służba, która ma liczyć „maksymalnie około 20 osób”.


Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.