Piramida finansowa i świadome naciąganie ludzi. Czy to początki kariery nowej gwiazdy wśród najbogatszych Polaków?

Robert Gryn
Robert Gryn instagram.com/rob.gryn
Twórca krakowskiego start-upu Codewise szturmem wdarł się do listy 100 najbogatszych Polaków miesięcznika “Forbes”. W jej najnowszej odsłonie jest na 57. miejscu z majątkiem szacowanym na 710 mln zł.

Opublikowaliśmy na łamach INN:Poland sylwetkę Roberta Gryna. Opisaliśmy m.in. dzisiejszy biznes Gryna, firmę Codewise, która zarabia na monitorowaniu kampanii reklamowych w internecie oraz tworzeniu rozwiązań zwiększających skuteczność marketingu w internecie. W INN:Poland ukazał się też wywiad, w którym m.in. powiedział, że szkoła to dla niego żart.

Teraz dotarliśmy do wywiadu Roberta Gryna dla blogera KJ Rocker. Ale to, co najciekawsze, zaczyna się pod rozmową. Są tam linki do dwóch domniemanych prezentacji Roberta Gryna w Google Docs. Pod tym adresem znajdziemy pierwszą z nich, pod tym – drugą. Nie mamy co prawda 100-procentowej pewności, czy są autentyczne, ale wygląda na to, że tak. Napisaliśmy w tej sprawie do firmy i kilkukrotnie dzwoniliśmy (nikt nie odbierał), na razie nie udało się uzyskać komentarza Codewise. Gdy tylko będzie to możliwe, zamieścimy go w tekście.

Co znajdziemy w prezentacjach? Najciekawsza jest pierwsza z nich. Najpierw Gryn przez dwa miesiące, jeszcze w czasie studiów, miał brać udział w projekcie PhoenixSurf.com. Z dokumentu wynika, że zarobił przez dwa miesiące 8 tysięcy dolarów, czytamy w komentarzu do drugiego slajdu.


I started promoting a pay-to-surf program called PhoenixSurf (I learned what a Ponzi scheme was first hand) thru it's 6 level referral program, I made around $8k in 2 months while at uni which I then invested into my now gone gambling habit. I discovered performance marketing in 2009 and within two years became a super affiliate thanks to the various geeky skills that I acquired throughout my life. My entrepreneurial drive led me to invest in Codewise - a company that I did not own to start with, which I bought out later (in a hostile takeover manner). In case you didn’t know, Codewise is the company that brought you ZeroPark & Voluum.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd uznała PhoenixSurf.com za Ponzi Scheme, czyli innymi słowy: piramidę finansową. Schemat Ponziego pochodzi od nazwiska twórcy pierwszej w historii piramidy finansowej, Charlesa Ponziego. Gryn (jeśli oczywiście dokument jest autentyczny) sam umieszcza link do komunikatu komisji.

Następnie opisuje swoje doświadczenia z płatnymi loteriami i smsami (komentarz do czwartego slajdu). Tu zdobywa się na dużą dawkę szczerości.

I was completely burnt out, I started to hate what I did, looking at LPs made me feel physically sick and depressed, and to a great extent I was ashamed that I needed to trick people to make money. I wouldn’t tell my friends or family what I did. And actually having had my own PIN Submit offer in Poland for a while, I knew how damaging this was to the less wealthy who couldn’t afford to pay their bills when they would send my company handwritten letters..  it’s easy to be an affiliate and be completely distant to this and treat it as numbers on a screen, a game.

Z dokumentu wynika, że był kompletnie wypalony poprzednim biznesem, chory i załamany. Zaczął go nienawidzić. Wstydził się tego, że musiał nabierać ludzi, by zarobić pieniądze.

Z dokumentu wynika też, że rozsyłał w Polsce ofertę posiadaczom telefonów komórkowych. Robił to, pomimo tego, że wiedział, jak szkodliwe może to być dla niezamożnych ludzi, którzy nie będą w stanie przez swój udział w ofercie związać potem końca z końcem, czytamy.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.