Tego jeszcze nie było! Uber odpala w Polsce przeloty helikopterem za półdarmo

Pilotażowy program Uberchopters działa również w Indonezji.
Pilotażowy program Uberchopters działa również w Indonezji. Fot. YouTube
Dla wielu branż lato to czas, w którym życie zamiera. Jednak zasada ta najwyraźniej nie obowiązuje firmy Uber: w Chorwacji chce ona zaoferować żądnym wrażeń turystom motorówki, w Indiach – riksze, natomiast w Polsce... helikoptery. Choć na szczegóły będzie trzeba poczekać do przyszłego tygodnia jednak wiadomo już, że usługa będzie – przynajmniej początkowo – dostępna tylko w Warszawie. Na dodatek klient nie będzie mógł zamówić sobie lądowania w określonym miejscu lecz przelot na z góry wyznaczonych trasach.


Cóż, nie jest to wielkie zaskoczenie: Warszawa nie ma zbyt wielu potencjalnych lądowisk dla helikopterów. Warszawskie UberChopper – tak ma się nazywać nowa usługa amerykańskiego jednorożca – też nie będzie światową premierą.

Z próbami uruchomienia takiej usługi Uber nosi się już od półtora roku. W styczniu 2016 roku Amerykanie zapowiadali, że firmowe helikoptery będą wozić klientów w Stanach Zjednoczonych, ale pilotażowy program ruszył pół roku później w brazylijskim Sao Paulo, a zatem zupełnie, gdzie indziej, ba!, na innym kontynencie. Najwyraźniej firma doszła do wniosku, że z podniebnymi taksówkarzami pójdzie łatwiej niż z korporacjami, które opanowały ulice miast.

Jeżeli Polakom firma zaproponuje podobne stawki, jakie obiecywała w Ameryce, to można zakładać, że cena przelotu będzie wynosić od mniej więcej 60 do 240 złotych. Helikopter będzie można zamawiać poprzez aplikację, która też wskaże drogę do najbliższego lądowiska oraz zaoferuje transport samochodowy na miejsce i z końcowego helipadu. Pytanie nie tylko, czy w 2,5-milionowej metropolii znajdzie się na takie „kursy” tylu chętnych, co w 20-milionowym Sao Paulo, ale też – czy starczy potencjalnych przewoźników. Partnerem usługi jest koncern Airbus, co może oznaczać, że potencjalny deficyt maszyn będzie można szybko uzupełnić.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.