Trudno, liberałowie będą zgrzytać zębami. Kiepska i stresująca praca bardziej szkodzi zdrowiu niż bezrobocie

Jednym z najbardziej frustrujących zawodów okazało się w ostatnich miesiącach roznoszenie listów: protestowali zarówno pracownicy PP, jak i prywatnych firm.
Jednym z najbardziej frustrujących zawodów okazało się w ostatnich miesiącach roznoszenie listów: protestowali zarówno pracownicy PP, jak i prywatnych firm. Fot. Paweł Sowa / Agencja Gazeta
„Żadnej pracy się nie boję”, „lepsza taka praca niż żadna” – te sentencje należałoby odesłać do lamusa, a przynajmniej jeszcze raz przemyśleć. Według brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Manchester osoby bezrobotne, które zdecydowały się wziąć tę robotę, jaka akurat była, przypłaciły to negatywnymi skutkami, jakich nie wywołało nawet bezrobocie.

– Ludzie zgadzają się, że stresująca praca szkodzi zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Ale zwykle mówią: „przynajmniej masz jakąś pracę”, w przekonaniu, że bezrobocie byłoby jeszcze gorsze – twierdzi autor badania, Tarani Chandola.

Niestety – kwituje badacz. Kto znajduje pracę odpowiadającą jego oczekiwaniom i interesującą, może liczyć na poprawę stanu zdrowia. Pozostali mogą się spodziewać kłopotów. Chandola wraz ze współpracownikiem zbadali 1116 osób, które były bezrobotne w latach 2009-2010, a następnie znalazły pracę. W przypadku tych, którzy znaleźli pracę stresującą i nie przynoszącą nic, poza dochodem – badacze odnotowali „wyższy ładunek allostatyczny”, czyli niepokojące poziomy hemoglobiny HbA1c, triacylogliceroli, białka C-reaktywnego, fibrynogenu oraz poziomu cholesterolu w relacji do HDL.

Zapytacie, co to „kiepska” praca? Otóż, naukowcy z Manchesteru uznali, że są to płace o najniższym wynagrodzeniu (dolne 25 proc.), z niską satysfakcją, niepewnością utrzymania stanowiska, z towarzyszącymi jej stanami depresji i obaw. – Poziom zdrowia psychicznego takich osób był podobny, jak u osób bezrobotnych. Natomiast biomarkery związane z chronicznym stresem były u nich o wiele wyższe w porównaniu do bezrobotnych – kwitował autor badania.

źródło: PulsHR
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.