Naukowcy z Gdańska stworzyli pigułkę z kamerą. Setki tysięcy Polaków odetchną z ulgą

Do tej pory gastroskopia czy kolonoskopia były oparte wyłącznie na instynkcie i wiedzy lekarza.
Do tej pory gastroskopia czy kolonoskopia były oparte wyłącznie na instynkcie i wiedzy lekarza. Fot. Facebook / CTAdventure
CTAdventure, gdańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem innowacyjnych produktów, tym razem poszło na całość: opracowana w firmowych laboratoriach tabletka zawiera dwie kamery, które mają wesprzeć badania układu pokarmowego, upraszczając postawienie diagnozy.

GastroView sprawia, że badanie trwa krócej i jest bardziej precyzyjne. Tabletka ma przede wszystkim wspomagać diagnostykę medyczną w badaniach jelita cienkiego: pozwala automatycznie wykryć zmiany chorobowe, policzyć je, zmapować układ pokarmowy, a także zarchiwizować zrobione zdjęcia poszczególnych fragmentów układu. Innowacyjną częścią rozwiązania jest przede wszystkim oprogramowanie stworzone przez gdańską firmę: technologia automatycznej analizy i przetwarzania obrazu, zwiększająca dokładność oraz skracająca czas diagnostyki zmian chorobowych w obszarze endoskopii kapsułkowej – w czym program zastępuje lekarza.

– Gastroskopia czy kolonoskopia mogą być bezbolesne – obiecuje Marek Trojanowicz, założyciel CTA. – Każdy, kto przeszedł takie badanie, wie, jak jest ono nieprzyjemne. Taka tabletka z dwiema kamerami, którą połykamy, to rozwiązanie, które istnieje od kilku lat. Problemem jest to, że analiza filmu jest bardzo czasochłonna, bo film trwa do 15 godzin. Dzięki naszemu oprogramowaniu czas skraca się do około 20 minut – mówi.

Według niego, tabletka identyfikuje wszystkie anomalie układu pokarmowego. – System nie jest doskonały, ale człowiek też ma ograniczoną wydolność i może się pomylić, analizując badania wielu pacjentów – zastrzega Trojanowicz. – Skuteczność naszego obrazu to około 97 procent – dorzuca. I wie, co mówi. CTA to na polskim rynku pionier technologii machine learning oraz augmented reality, firma kilkakrotnie już nagradzana za proponowane przez siebie rozwiązania. Tabletka z Gdańska może ułatwić życie praktycznie nam wszystkim, bowiem praktycznie każdy – wcześniej czy później – jest skazany na badania układu pokarmowego.


źródło: wmeritum.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.