Tak źle jeszcze nie było. Polscy lekarze są bezradni: nie działają nawet leki, które niedawno były skuteczne

Wobec alergii, z jakimi zgłaszają się do lekarzy pacjenci, nawet skuteczne dotąd leki nie przydają się na nic.
Wobec alergii, z jakimi zgłaszają się do lekarzy pacjenci, nawet skuteczne dotąd leki nie przydają się na nic. Fot. Paweł Piotrowski / Agencja Gazeta
Takiej plagi Polska jeszcze nie doświadczyła. Pulmunolodzy, alergolodzy i immunolodzy, którzy zjechali się na konferencję naukową do Krakowa, doszli do dramatycznych wniosków: szerzy się plaga alergii nabytych, dotychczas stosowane leki okazują się nieskuteczne, a zjawisko napędza wysokie stężenie środków chemicznych w naszym otoczeniu.

– Dziś astma oskrzelowa pojawia się u osób zupełnie zdrowych, a toksyczne substancje zawarte w powietrzu uszkadzają nasz system odpornościowy – diagnozuje prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, która zorganizowała tamtejszą konferencję.

– Substancje zawarte w pyle działają drażniąco, toksycznie i alergizująco. Dostają się przede wszystkim na śluzówki, podrażniają je i powodują kaszel. Efekt jest taki, że uszkadzają się naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu. Wówczas zwykle wtórnie dochodzi do infekcji. To z tej grupy wywodzą się osoby klasyfikowane jako pacjenci z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych. Problem dotyczy zwłaszcza dzieci i seniorów – kwituje.

Tacy pacjenci zgłaszają się do lekarzy, ale leki nie są w stanie im pomóc. – Kiedy do lekarza trafi pacjent kaszlący, tracący oddech przy byle ruchu, lekarz musi mu pomóc od razu. Włącza lek przeciwastmatyczny. Tymczasem nieraz wystarczy zmienić środowisko na czystsze, by objawy astmy ustąpiły – mówi prof. Czarnobilska. I trudno się dziwić, bo przyczyną są alergeny z jedzenia, kosmetyków czy spalin.


Krakowscy lekarze potwierdzają też, że coraz częściej natrafiają na niezwykłe alergie u uczniów: alergizują młodych metale (nikiel, kobalt czy chrom), mieszanki zapachowe, parafenylenodiamina. Groźne mogą być dla nich nie tylko środki chemiczne, ale też farbowanie włosów, tatuaże, czy – o ironio – telefony komórkowe, zawierające wspomniane metale.

źródło: rmf24.pl
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.